Rowerem przez Pomorskie? Wypróbuj interaktywną mapę

Rowerem przez Pomorskie? Wypróbuj interaktywną mapę

Pierwotnie była narzędziem informacyjnym dla beneficjentów przedsięwzięcia Pomorskie Trasy Rowerowe. Dziś mapa, przedstawiająca szczegółowe przebiegi międzynarodowych tras rowerowych oraz Subregionalnej Trasy Rowerowej, z powodzeniem służy turystom. Niedawno otrzymała wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Samorząd, który promuje innowacyjne działania polskich samorządów.

Interaktywna mapa funkcjonuje od roku 2018 – pierwotnie jednak nie była dostępna dla zewnętrznego użytkownika, służyła monitorowaniu stanu realizacji poszczególnych odcinków tras rowerowych. Mapa prezentuje szczegółowe przebiegi międzynarodowych tras rowerowych, uzupełnione o kompleksowe dane każdego z odcinków.

Do dyspozycji użytkowników są warstwy tematyczne prezentujące zdjęcia z tras, lokalizacje miejsc postojowych dla rowerzystów i ich zagospodarowanie, przebiegi nowych tras rowerowych, lokalizacje liczników rowerowych z danymi oraz atrakcje turystyczne. Najnowszą funkcjonalnością jest warstwa z dworcami kolejowymi, dzięki której użytkownik może zaplanować podróż pociągiem z dowolnego miejsca na trasie.

Reklamy

Okna prezentujące dane posiadają linkowanie do map Google, dzięki czemu istnieje możliwość obejrzenia galerii zdjęć, przeczytania komentarzy lub dodania własnej opinii. Warstwy tematyczne można na mapie w dowolny sposób włączyć lub wyłączyć i użytkować zasoby w zależności od potrzeb.

Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość wyboru rodzaju podkładu mapowego – do dyspozycji jest 6 różnych podkładów. Mapa posiada też możliwość geolokalizacji użytkownika. Cały projekt od początku był tworzony na rozwiązaniach typu open source, tak aby w łatwy sposób można było zarządzać treścią i rozwijać jej funkcjonalności.

Oczywiście planowany jest sukcesywny rozwój mapy poprzez rozszerzanie zakresu prezentowanych danych oraz wprowadzanie kolejnych modyfikacji i przydatnych funkcji.

-Szlaki rowerowe, a mamy w naszym regionie już ponad 4 tys. km takich tras, to jeden z turystycznych atutów Pomorza. Przez nasze województwo przebiegają nie tylko trasy międzynarodowe, ale jest też wiele lokalnych, bardzo urokliwych ścieżek i dróg rowerowych wiodących przez malownicze lasy i pola, wzdłuż brzegów jezior i rzek. Wiele z tych szlaków wyposażonych jest w nowoczesne zaplecze w postaci wygodnych miejsc postoju i odpoczynku. Korzystają z nich często całe rodziny, a rowerowe eskapady są dla wielu Pomorzan jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Warto przypomnieć, że Urząd Marszałkowski od lat opracowuje i wydaje papierowe mapy tras rowerowych na Pomorzu, zaś ich elektroniczne wersje udostępnia w internecie. Obecnie na tej stronie można za darmo pobrać Pomorskie Mapy Rowerowe edycja 2022 – „Nieoczywiste i nieznane” w plikach pdf.

Mapy te, oprócz aktualnej sieci szlaków rowerowych, wskazują również lokalizacje miejsc nieoczywistych i nieznanych na terenie województwa pomorskiego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*