Rower metropolitalny na Pomorzu coraz bliżej

Rower metropolitalny na Pomorzu coraz bliżej. Projekt zostanie dofinansowany 17 mln zł. Na te pieniądze czekało 14 pomorskich gmin.

Fot. Facebook Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot

Całkowity koszt projektu wyniesie 20 256 775,29 zł, z czego aż 85 proc. (17 218 259,00 zł) zostanie pokryte ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zobacz też: Perła Kaszub: nagrody starosty już po raz szesnasty

Zarząd Województwa Pomorskiego 13 października zatwierdził do realizacji projekt roweru metropolitalnego, złożony w lipcu 2017 r. przez Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dzięki temu pierwsi rowerzyści przejadą się rowerami miejskimi jesienią 2018 r.

– Kwotę ponad 17 mln zł uzupełnią budżety 14 gmin partnerskich ­ – mówi Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWP. – Przeznaczymy ją na niezbędną infrastrukturę, czyli stacje dokowania, rowery, system informatyczny, na który składa się m.in. moduł geolokalizacji, wypożyczeń, rezerwacji, moduł serwisowy i integrujący system rowerowy z informacją pasażerską – dodaje Szymański.

Projekt Systemu Roweru Metropolitalnego wykonany zostanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Rowery publiczne na Pomorzu to jeden z elementów szerszego programu, przy pomocy którego realizujemy politykę spójności. Chcemy maksymalnie efektywnie wydać pieniądze na wszystko, co związane jest z transportem zbiorowym, poprawą jego jakości i atrakcyjności – wyjaśnia Szymański. – To też działania dążące do ograniczenia emisji CO2, w które wpisuje się ekologiczna komunikacja. Chodzi o to, by przesiadać się na rowery i transport miejski w codziennych podróżach i rezygnować z przejazdów samochodami do pracy – dodaje.

Rower metropolitalny na Pomorzu: system IV generacji

Do projektu roweru metropolitalnego na Pomorzu włączyło się 14 gmin (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Żukowo, Reda, Rumia, Pruszcz Gdański, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo). Uruchomionych zostanie prawie 4 tys. rowerów (w tym 10 proc. rowerów elektrycznych) oraz ponad 7,5 tys. stacji rowerowych. Ich lokalizacje uzgadnianie były w ramach konsultacji społecznych.

Pomorski projekt jest inwestycją wyjątkową. – Będzie to największy pod względem obszarowym projekt rowerów miejskich w Polsce. To szczególna na tle kraju współpraca kilkunastu gmin, które razem przystąpiły do jego realizacji. – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator projektu System Roweru Metropolitalnego. – Cały system ma być dopasowany do współczesnych realiów – dodaje.

Rowery metropolitalne na Pomorzu są najnowocześniejszym systemem IV generacji, drugim w Polsce i dostępnym tylko w kilku krajach Europy. Jest on oparty o rowery z aktywnym GPS-em i wbudowanym terminalem, który pozwala na łatwiejsze i szybsze wypożyczanie. Pomorskie rowery dadzą także możliwość pozostawienia ich przy dowolnym stojaku, wyszukania najbliższego wolnego pojazdu z poziomu aplikacji oraz umożliwią wcześniejszą rezerwację.

Skomentuj: Rower metropolitalny coraz bliżej

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*