Reprezentanci ZSZiO w Kartuzach najlepsi podczas II Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich [ZDJĘCIA]

Reprezentanci ZSZiO w Kartuzach najlepsi podczas II Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich [ZDJĘCIA]

Zacięta rywalizacja, walka na argumenty i emocje do samego końca. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, odbył się II Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich. Najlepsza okazała się drużyny z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach.

IMG_0906

Zdjęcie 46 z 47

W turnieju wystąpiło siedem drużyn: II LO w Kartuzach, ZST w Kartuzach, ZSZiO w Kartuzach, ZSP w Przodkowie, ZSP w Somoninie, SP w Kiełpinie, SP w Egiertowie.

W tym roku tematy debat skupiały się wokół tematu patriotyzmu. Podczas ćwierćfinałów, uczniowie zmierzyli się z tematami: „Współczesny patriotyzm jest obowiązkowy dla każdego obywatela danego kraju”, „Młodzi ludzie coraz mniej rozumieją pojęcie patriotyzmu”. Najlepsze drużyny dostały się do półfinału. Tam temat brzmiał: „Udział w wyborach powinien być w Polsce obowiązkowy”. W finale uczniowie zmierzyli się z tematem: „Nie ma dziś pamięci historycznej bez nowoczesnych mediów”

Reklamy

Uczniów oceniało jury złożone z opiekunów drużyn, jednakże żaden juror nie mógł oceniać swoich podopiecznych. Dodatkowo w w składzie jury znaleźli się przedstawicielki Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach, Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku oraz Centrum Integracji Społecznej w Garczu.

Skład drużyny zwycięskiej (ZSZiO w Kartuzach): Paulina Butowska, Julia Szweda, Patrycja Leyk, Khrystyna Fetisova, Wiktoria Kropidłowska oraz Artur Dampc. Opiekun drużyny: Iwona Cyrocka.

Więcej informacji wkrótce. 

WYNIKI:

I miejsce – ZSZiO w Kartuzach

II miejsce – ZSP w Przodkowie

III miejsce – SP w Kiełpinie

IV miejsce – ZSP w Somoninie

Najlepszy mówca turnieju: Dominika Jelińska (ZSP w Przodkowie), nagroda dodatkowa dla Patrycji Leyk (ZSZiO w Kartuzach)

Więcej informacji wkrótce.

—–

Debata oksfordzka jest socjologicznym odbiciem konkretnej grupy społecznej, jej gustów, sposobu myślenia, zainteresowań. Sprawia, że w niewymuszony, naturalny sposób młodzi ludzie kształcą wiele różnych umiejętności. Uczą się formułować swoje myśli, poglądy, prezentować je na forum publicznym i brać za nie odpowiedzialność. Uczą się rozmawiać ze sobą i z różnymi osobami. Czują moc słowa, mają świadomość tego, że można nim kogoś zranić, a nawet zniszczyć. Odczuwają potrzebę samodoskonalenia się. Debata wyzwala w nich pomysłowość, inwencję twórczą, daje szansę na prezentowanie swoich poglądów w poszanowaniu opinii innych rozmówców, odkrywa talenty. Dzięki udziałowi w debacie młody człowiek staje się świadomym i odpowiedzialnym użytkownikiem języka pisanego i musi go odpowiednio kształtować, zgodnie z celem, który pragnie osiągnąć, oraz ze względu na adresata. Uczniowskie wypowiedzi kierowane są do realnego, konkretnego odbiorcy. Język ucznia zostaje więc poddany kontroli społecznej tego kręgu, z którymi najbardziej się liczy, tzn. swoich rówieśników. Staje się również sposobem na kreowanie pozycji ucznia w grupie, co jest szczególnie atrakcyjne dla ludzi młodych. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*