Historia upadków małych i dużych – spotkanie z książką „Pretensjonalna melodia”

Każdy upadek może być tym ostatnim. Jednak czasami motywuje też do ponownego kroku na przód. O życiu i jego trudnościach przeczytać można na kartach książki „Pretensjonalna melodia”. Mieszkańcy gminy Stężyca we wtorkowe popołudnie mieli okazję spotkać się z jej autorem.

„Pretensjonalna melodia” to zbiór etiud opowiadających o upadkach małych i dużych fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Pretensjonalna melodia” to debiut literacki dziennikarza działacza społecznego Piotra Chistowskiego. Książka jest zbiorem etiud, które autor pisał „do szuflady” jeszcze w liceum. Każde z opowiadań to historia upadków ludzkich – tych, które nie pozwalają się nam podnieść, ściągając nas na samo dno życia. Jednak „Pretensjonalna melodia” to również opowieść o upadkach, które zmieniają nas na lepsze. Pchają naprzód, pozwalają znów człowiekowi stanąć na własnych nogach by coś zmienić w swoim życiu.

„Pretensjonalna melodia” wybrzmiała w Stężycy

Gminnej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Stężycy, mimo pięknej pogody za oknem i pierwszego letniego upału, licznie zebrali się miłośnicy książek. We wtorkowe popołudnie mieli okazję na spotkanie z Piotrem Chistowskim, autorem „Pretensjonalnej melodii”. Jak zauważył sam autor, słoneczna pogoda mocno kontrastowała się z tematyką omawianej książki.

Dwadzieścia siedem etiud zebranych w „Pretensjonalnej melodii” to niezwykle intymna podróż w głąb ludzkiej psychiki. Marazm, ból, cierpienie, nadzieja, rozpacz, ludzka zawiść – to tylko niektóre wątki każdej z historii. W czasie spotkania w stężyckiej bibliotece, zgromadzeni goście mieli okazję zapytać autora o proces twórczy oraz doświadczenia zawarte w książce. Wielu z nich – zwłaszcza uczniowie, którzy na spotkanie przybyli ze swoim nauczycielem języka polskiego – znalazło odzwierciedlenie swoich odczuć, przeżyć na kartach książki.

W czasie spotkania z książką „Pretensjonalna melodia” zgromadzeni mieli okazję wysłuchać kilku anegdot fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Jedno z pierwszych pytań dotyczyło tajemniczego tytułu. Autor wyjaśnił, że tuż przed wydaniem książki, zaczął zastanawiać się czy pewnych kwestii nie wyolbrzymił. Stwierdził, że z każdej etiudy bije nieco pretensjonalność. Jednak razem tworzą pewną całość, melodię.

– „Pretensjonalna melodia” to przede wszystkim historia upadków – mówił Piotr Chistowski. – Tych dużych i tych małych, które czasami nie pozwalają się nam podnieść. Ale też tych, które pomagają nam zrobić te dwa kroki naprzód, by zmienić swoje życie na lepsze.

[Not a valid template]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*