Region. Zawężono obszar poszukiwań G. Borysa. „To skrajnie trudny teren…”

Region. Zawężono obszar poszukiwań G. Borysa. „To skrajnie trudny teren…”

Policja i żandarmeria wojskowa zdecydowali o zawężeniu terenu poszukiwań G. Borysa do 2. hektarów. Wyznaczony przez nich teren obejmuje rejon zbiornika wodnego, który znajduje się w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Policjanci i żandarmi wojskowi zakładają, że w tym miejscu może znajdować się poszukiwany.

Policjanci i żandarmi wojskowi podczas operacji poszukiwawczej przeszukali kilkukrotnie blisko 8 tysięcy hektarów terenu leśnego. W operacji prowadzonej wspólnie z Żandarmerią Wojskową wzięło udział prawie 1000 funkcjonariuszy wszystkich zaangażowanych w operację poszukiwawczą służb, m. in. Państwowej Straży Pożarnej i Straży Leśnej, którzy metodycznie, systematycznie, na podstawie konkretnych ustaleń przeczesywali wytypowany teren.

Do poszukiwań w terenie policjanci wykorzystywali środki techniczne oraz specjalistyczny sprzęt m. in. Mobilne Centrum Poszukiwań wyposażone w sprzęt do przeszukiwania terenu, obsługiwane przez specjalistów z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

Reklamy

Zobacz również: Poszukiwania mordercy 6-latka w pow. kartuskim – nowy alert RCB

Codziennie przez 24 godziny na dobę dowódcy operacji poszukiwawczej na podstawie analiz wykonywanych przez centrum operacyjne zlecali zadania służbom w terenie m.in. operatorom dronów, pilotom śmigłowców, które były wyposażone m.in. w termowizję, przewodnikom z psami tropiącymi oraz do wyszukiwania zapachu ludzkich zwłok.

Równolegle do akcji poszukiwawczej trwały czynności dochodzeniowo-śledcze, realizowane przez Żandarmerię Wojskową, oraz prokuratorów do spraw wojskowych z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, których wspierali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Kryminalni zabezpieczyli 15 terabajtów zapisów z kamer monitoringów, które są na bieżąco analizowane. Ich analiza na tę chwilę nie wykazała, aby poszukiwany znajdował się poza terenem leśnym. Mimo to nie wykluczone zostały pozostałe hipotezy, dlatego w tym zakresie prowadzona jest inna forma poszukiwań.

Zobacz również: Policja szuka mordercy 6-latka. Udostępnia jego wizerunek

Ponadto sprawdzono kilkaset informacji na temat ewentualnych miejsc pobytu poszukiwanego mężczyzny, również tych, które wpłynęły na dedykowaną skrzynkę e-mail. Każda z tych informacji została sprawdzona przez policjantów, ale żadna z nich się nie potwierdziła.

Wszystkie czynności zrealizowane w tej sprawie, zabezpieczone ślady, zdobyte informacje, które zostały przeanalizowane i sprawdzone, doprowadziły do zawężenia poszukiwań do konkretnego miejsca.

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku wraz z dowódcami operacji oraz z Komendantem Żandarmerii Wojskowej zdecydowali o zawężeniu terenu poszukiwań do 2 hektarów.

Wyznaczony przez nich teren obejmuje rejon zbiornika wodnego Lepusz, który znajduje się w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zakładają, że w tym miejscu może znajdować się poszukiwany Grzegorz Borys. Decyzja o zawężeniu poszukiwań wynika z konkretnych informacji i zabezpieczonych śladów, które policjanci i żandarmi zdobyli i zabezpieczyli w wyniku dotychczasowej pracy nad tą sprawą.

Przeszukiwany teren jest skrajnie trudny i niebezpieczny, obfituje w mokradła, grzęzawiska i trudno dostępne miejsca. Mimo sprawdzenia zbiornika przez nurków wojskowych oraz strażaków-nurków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego Gdańsk nie zdołano dotrzeć do wszystkich części tego terenu, z tego powodu do jego przeszukiwania będzie wykorzystywany specjalistyczny sprzęt. Aby dokładnie i bezpiecznie przeszukać ten teren trwają konsultacje z ekspertami, m. in. z zakresu hydrologii.

Teren został wygrodzony i zabezpieczony przez służby na czas akcji przeszukiwania tego miejsca. Służby proszą o wyrozumiałość i apelują o nie wchodzenie na teren poszukiwań oraz stosowanie się do poleceń policjantów i żandarmów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*