Region. Z Miszewa na lotnisko nową trasą

Region. Z Miszewa na lotnisko nową trasą

Nowa droga połączy węzeł Miszewo na Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy. Pozwoli to m. in. na przeniesienie ruchu tranzytowego z Banina i ułatwi dojazd do wielu zakładów w rejonie lotniska. Odpowiedź na pytanie którędy poprowadzić nową drogę da Studium Korytarzowe.

Umowa na opracowanie dokumentacji została podpisana wczoraj 20 października 2022. W wydarzeniu uczestniczył m.in. wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz lokalni samorządowcy i parlamentarzyści.

Obszar metropolitalny wokół stolicy województwa intensywnie się rozwija. Rośnie liczba mieszkańców. Jednocześnie coraz więcej samochodów wyjeżdża na drogi i wzrasta natężenie ruchu. Na terenach wokół lotniska prężnie rozwijają się firmy transportowe, logistyczne i produkcyjne, a w Baninie czy Miszewie (gm. Żukowo) powstają kolejne osiedla.

Reklamy

Nowe rozwiązania drogowe są niezbędne. Planowana arteria pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z zamieszkałych terenów Banina, ale również da możliwość utworzenia nowych terenów inwestycyjnych.

Na początku października 2022 zostało wydane pozwolenie na budowę pierwszego odcinka Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Chodzi o odcinek Żukowo – Chwaszczyno. Sama obwodnica nie będzie jednak spełniać swojej roli bez dróg dojazdowych do arterii. Jednym z dojazdów ma być połączenie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku z projektowanym węzłem „Miszewo”.

Budowa drogi wymaga setek dokumentów. Trzeba m.in. sprawdzić możliwe warianty przebiegu drogi. I taka właśnie analiza jest celem Studium Korytarzowego. Jego wyniki będą podstawą dla kolejnego etapu prac projektowych, a w szczególności Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego wraz z elementami Koncepcji Programowej.

Opracowanie będzie obejmować teren Gdańska oraz gminę Żukowo. Dokumentacja będzie współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2022.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*