Region. Rusza tymczasowy szpital w „AmberExpo”

Region. Rusza tymczasowy szpital w „AmberExpo”

Już jutro otwarty zostanie szpital tymczasowy w centrum wystawienniczo-kongresowym „AmberExpo” w Gdańsku. Co istotne, charakterystyka znanego obiektu zmieniła się trwale, co pozwala na łatwy demontaż i zmagazynowanie wszystkich elementów, tworzących placówkę medyczną. W szpitalu znajdzie się 300 łóżek, w tym 20 na Oddziale Intensywnej Terapii.

W połowie grudnia Ministerstwo Zdrowia na wniosek wojewody pomorskiego zdecydowało o niezwłocznym utworzeniu szpitala tymczasowego w Gdańsku. Minister wskazał Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. jako wykonawcę tego zadania. Oznaczało to, że pół roku po demobilizacji w „AmberExpo” konieczne jest przeprowadzenie prac odtworzeniowych, polegających na adaptacji przestrzeni targowo-konferencyjnych do funkcji  szpitala tymczasowego, spełniającego warunki sanitarno-higieniczne, zgodne z obowiązującymi przepisami.

Prace rozpoczęły się natychmiast, na ich wykonanie Międzynarodowe Targi Gdańskie miały miesiąc. Zespół MTG, wsparty 10-cioma firmami podwykonawczymi, pracował bez dnia przerwy. Mógł też liczyć na wsparcie służb marszałka województwa pomorskiego i prezydent Gdańska.

Reklamy

Obiekt w Gdańsku, mimo nazwy „tymczasowy”, został zaplanowany w sposób trwale zmieniający jego charakterystykę. Pozwala jednocześnie na możliwie prosty demontaż i późniejsze zmagazynowanie wszystkich elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu niewielki procent infrastruktury uległ zniszczeniu w czasie demobilizacji, a zastosowane podczas ubiegłorocznych prac technologie pozwoliły na szybką, ponowną mobilizację obiektu.

Szpital w liczbach

-31 dni pracy przy budowie

-18 500 roboczogodzin przepracowano przy budowie szpitala, nie uwzględniając pracy serwisu sprzątającego i nadzoru

-11 – tyle dni wolnych przypadało na okres od wydania decyzji do zakończenia budowy

-170 – tyle osób maksymalnie pracowało na jednej zmianie

-40 000 litrów – pojemność zbiorników na tlen

-51 222 m2 powierzchni wraz z infrastrukturą logistyczną zajmuje szpital

-ponad 100 kilometrów przewodów teletechnicznych

-2 km rur do gazów medycznych

-180 kamer monitorujących oddziały szpitalne i stan pacjentów

-100 komputerów, 60 w strefie zakaźnej do dyspozycji personelu

-300 łóżek (20 na Oddziale Intensywnej Terapii)

Uruchomiono 35 podsieci IT, ponad 2 500 punktów dostępowych sieci LAN. Każdy oddział szpitala tymczasowego miesięcznie będzie przetwarzał 135 Gb danych medycznych, jest to 135 godzin oglądania filmów online w jakości Full HD. Takich oddziałów w szpitalu jest 5.

Po raz pierwszy szpital tymczasowy w Gdańsku rozpoczął działalność medyczną 8 marca 2021 roku. Zakończył funkcjonowanie z końcem czerwca, przyjmując w tym czasie 808 pacjentów (w tym 90 pacjentów przebywało na Oddziale Intensywnej Terapii). Średni czas pobytu pacjenta wynosił 11 dni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*