Rębiechowo. Kapliczka powraca do dawnej świetności

Rębiechowo. Kapliczka powraca do dawnej świetności

Zabytkowa kapliczka w Rębiechowie przeszła kompleksową renowację. Za nami oficjalne przekazanie obiektu.

Wpisana do gminnej ewidencji zabytków kapliczka w Rębiechowie wymagała prac remontowo-konserwatorskich. Podjęła się ich firma Dariusz Chmielewski Usługi Ochrony Zabytków z Gdańska, charakteryzująca się bardzo dużym doświadczeniem w branży konserwatorskiej zabytków.

Dziś odbyło się oficjalne przekazanie obiektu. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, poprowadzonej przez proboszcza banińskiej parafii ks. Daniela Knapińskiego. Po niej nastąpiło poświecenie kapliczki.

Reklamy

W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy Rębiechowa, burmistrz Wojciech Kankowski, przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke oraz wiceprzewodniczący Albin Bychowski, Dariusz Chmielewski odpowiedzialny za wspomniane prace, Helena Adamska z Urzędu Gminy w Żukowie, która koordynowała prace, a także Bogumiła Ropel, aktywnie działająca w tej sprawie.

Jak zmieniła się kapliczka? Lista wykonanych prac jest długa, a wśród nich wymienić należy m. in. wzmocnienie konstrukcji obiektu, naprawę pęknięć muru i ubytków w cegle, skucie gładzi wewnątrz kapliczki i tynkowania specjalistyczną zaprawą, konserwację 5 figur, obejmujących wzmocnienie strukturalne, podklejenie złuszczeń i uzupełnienie ubytków polichromii, przemurowanie dachówek ceramicznych oraz naprawę ościeży okiennych.

Prace podzielone były na 2 etapy (pierwszy w ubiegłym roku, drugi w obecnym). Wartość zadania wyniosła ok. 52,5 tys. złotych.

Jeden Komentarz

  1. Kapliczka super. Ale co tam robi burmistrz Kankowski ze swoją ekipą ? Otwiera tę kapliczkę czy przyszedł się pomodlił o wynik wyborów za dwa lata ? 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*