Jak poruszać się po Trójmieście? Krótki przewodnik dla turystów

Jak poruszać się po Trójmieście? Krótki przewodnik dla turystów

Trójmiasto jest dla wielu polskich (a coraz częściej także dla zagranicznych) turystów obowiązkowym punktem na urlopowej mapie. Zanim zaczniemy jednak przemierzać ulice metropolii, warto zawczasu dowiedzieć się jak się po niej poruszać, by było to przyjemne i nie skończyło się mandatem.

Wraz z partnerem artykułu Hotelem Długi Targ stworzyliśmy porady, które powinien znać każdy turysta wybierający się na wakacje do Gdańska i okolic!

Szybka Kolej Miejska – SKM

Znana w całej Polsce „SKM-ka” to prawdopodobnie najlepszy sposób poruszania się po Trójmieście, z którego chętnie korzystają zarówno turyści, jak i mieszkańcy metropolii. Kolejką jedzie się dość szybko, skutecznie omijając zakorkowane ulice miast, a na jej pokładzie z powodzeniem dotrzeć można nawet w dalsze zakątki województwa pomorskiego. Niektóre linie dojeżdżają bowiem do Słupska, Lęborka, Wejherowa czy Kościerzyny. 

Reklamy

Warto także wiedzieć, że bilet kupiony w kasie np. na gdańskim dworcu głównym, ważny będzie na całej trasie przejazdu i może być wykorzystany także na liniach PKM (Pomorskiej Kolei Metropolitalnej). Należy pamiętać, że w pociągu nie ma kasownika, więc bilety trzeba kasować przed wejściem do kolejki. Dokumenty na przejazd zakupione w automatach nie wymagają kasowania.

Autobusy, tramwaje i trolejbusy

Szybka Kolej Miejska porusza się wyłącznie wzdłuż głównej osi Trójmiasta, dlatego niekiedy konieczna może się okazać podróż autobusem, tramwajem lub trolejbusem. Warto tutaj pamiętać o tym, że w Gdańsku i w Gdyni za komunikację miejską odpowiadają różni przewoźnicy. Chcąc przemieszczać się w obrębie tych dwóch miast na podstawie biletu jednorazowego, trzeba kupić taki, na którym widnieje logo konkretnego zakładu komunikacji miejskiej.

Problem ten jest szczególnie kłopotliwy, jeśli zamierzamy wsiąść do pojazdu w Sopocie – w tym przypadku obowiązkowo należy zwrócić uwagę na tablice wiszące na przystankach, a następnie zakupić odpowiedni bilet. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w bilet metropolitalny, który pozwala podróżować na terenie Trójmiasta i okolic bez zastanawiania się, czy z urlopu nie wrócimy z mandatem!

A może rower?

Sam Gdańsk poszczycić się może prawie 160 km ścieżek i dróg rowerowych, a kolejne wciąż powstają. Poruszanie się rowerem nie tylko pozwoli zadbać o sylwetkę, ale też pomoże dotrzeć w dowolne zakątki Trójmiasta. Nie można tutaj nie wspomnieć o przyrodniczych walorach Pomorza. Na szczególną uwagę zasługuje Trójmiejski Park Krajobrazowy, który nie tylko może być zdumiewającym łącznikiem pomiędzy poszczególnymi atrakcjami, ale też stanowić cel sam w sobie.

Na terenie metropolii funkcjonuje wiele wypożyczalni rowerów, dlatego nie jest konieczne zabieranie na wakacje swojego sprzętu.

Podsumowanie

Turyści przyjeżdżający do Trójmiasta na wakacje mają do wyboru naprawdę sporo opcji poruszania się po metropolii, które nie wymagają używania własnego samochodu. Jeśli chcecie jednak mieć blisko do najważniejszych zabytków i zatrzymać się w miejscu o wspaniałej tradycji, rozejrzyjcie się za hotelem w gdańskim centrum!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*