PLK przygotuje dokumentację linii kolejowej Kartuzy – Sierakowice

PLK przygotuje dokumentację linii kolejowej Kartuzy – Sierakowice

Pojawiła się kolejna szansa na rewitalizację linii kolejowej z Kartuz do Sierakowic. We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa pomiędzy władzami wojewódzkimi a Polskimi Liniami Kolejowymi. Za prawie 18 mln zł ma zostać przygotowana dokumentacja techniczną dla modernizacji linii kolejowych na Pomorzu.

Dokumentacja, którą przygotować ma PLK pozwoli na określenie kosztów i zakresu prac, jakie są niezbędne, aby pociągi pasażerskie mogły pojechać między innymi do Bytowa, Sierakowic, Nowej Wsi Lęborskiej i północnych dzielnic Gdyni. Dla mieszkańców powiatu szczególnie istotna jest z pewnością rewitalizacja linii z Kartuz do Sierakowic.

– Przygotowane opracowanie pozwoli ocenić, czy linia powinna zostać zelektryfikowana. Zwłaszcza, że w Kartuzach łączyć się będzie z systemem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, który będzie wkrótce elektryfikowany – zaznaczył Ryszard Świlski. – Opracowany projekt pozwoli na określenie kosztów inwestycji i będzie podstawą do wykonania konkretnych projektów budowlanych.

Łączna wartość wszystkich projektów to około 17,5 mln zł. Unijne dofinansowanie w wysokości około 12 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Już w lutym ogłosimy przetargi, a umowy z wykonawcami chcemy podpisać w połowie roku. Jeśli wszystko uda się zgodnie z terminami, dokumentacja będzie gotowa pod koniec 2020 roku – podkreślił Andrzej Osipów, dyrektor Regionu Północnego PKP PLK w Gdyni. 

Umowę na przygotowanie dokumentacje techniczną dla modernizacji linii kolejowych podpisali marszałkowie Ryszard Świlski oraz Wiesław Byczkowski. Stronę kolejową reprezentowali Andrzej Osipów, dyrektor Regionu Północnego PKP PLK SA i Sławomir Wołkowski, zastępca dyrektora Regionu Północnego PLK SA.

Reklamy


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*