Piłsudczycy z Kartuz usuwali skutki nawałnicy na drodze Męcikał – Okręglik [ZDJĘCIA]

Piłsudczycy z Kartuz przed kilkoma dniami usuwali skutki nawałnicy na drodze Męcikał – Okręglik. Porządkowanie terenu wciąż trwa, mieszkańcy wciąż potrzebują pomocy.

20170902_170146_800x450

Obraz 1 z 13

fot. Piłsudczycy z Kartuz

 
 
Kilka dni temu przeprowadziliśmy kolejne zajęcia w ramach Szkolenia Patriotyczno-Obronnego ZPRP. Pierwszy dzień zajęć spędziliśmy w zaprzyjaźnionym ośrodku w Garczynie. W związku z rosnącą w szybkim tempie ilością członków  (w szkoleniu wzięło udział 21 osób) zajęcia prowadzone były metodą równoległą na trzech punktach nauczania:
– strzelanie z 5,6 mm kbks z różnych postaw strzeleckich (z-ca komendanta SPO ppor. ZPRP Dariusz Celiński),
– pierwsza pomoc przedmedyczna (por.ZPRP Bartłomiej Kalkowski),
– wybrane elementy taktyki oraz rzut granatem ćwiczebnym F-1 oraz RG-42 (komendant SPO por. ZPRP Kamil Mieloszyk).
Po zrealizowaniu w/w zagadnień i krótkiej przerwie przy talerzu grochówki odbyliśmy strzelanie bojowe z pistoletu WALTHER pod kierunkiem profesjonalnego instruktora strzeleckiego, rozpoczynając program strzelań bojowych. Ten intensywny dzień zakończył krótki trening musztry i tradycyjne ognisko.
 
Drugiego dnia szkolenia pojechaliśmy w Bory Tucholskie do miejscowości Męcikał, tam odbyły się zajęcia w zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych. Zajęliśmy się konkretnym odcinkiem drogi Męcikał-Okręglik, zatarasowanej zwaliskami drzew – skutkiem ostatnich nawałnic. W terenie dotkniętym prawdziwym kataklizmem, współdziałając z naszymi przyjaciółmi ze stowarzyszenia TOW Gryfa Pomorskiego „CIS” Męcikał, na czele z dowódcą ppor. Wojciechem Derewieckim „Żbikiem” (również piłsudczykiem), poznaliśmy jak ważna jest odpowiednia organizacja, współpraca, dyscyplina oraz dobry sprzęt. Nasza grupa pracowała na sprzęcie udostępnionym przez OSP Dzierżążno i udało się nam w stosunkowo szybkim tempie, udrożnić spory odcinek kilkuset metrów trasy. Całość była koordynowana, przez tamtejszą Straż Leśną. Na koniec otrzymaliśmy osobiste podziękowania od „Żbika”, a następnie ponownie drogą korespondencyjną. 
 

Skomentuj: Piłsudczycy z Kartuz usuwali skutki nawałnicy na drodze Męcikał – Okręglik [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*