fot. Piotr Chistowski

Pić w trakcie ciąży? Wybij to sobie z głowy!

FAS, a dokładniej Alkoholowy Zespół Płodowy jest tematem o którym ciągle mało się mówi. Problem tragiczny w skutkach dla dzieci, spowodowany jest najczęściej niewiedzą rodziców oraz bliskich. W powiecie kartuskim po raz kolejny ruszy kampania STOP FAS.

no images were found

Według badań przeprowadzonych w 2014 roku przez Fundację Fascynacje, co trzecia kobieta piła alkohol w trakcie ciąży. 40% kobiet było częstowanych alkoholem podczas ciąży. Co czwarta kobieta uważa, że picie w ciąży niewielkich ilości czerwonego wina nie zaszkodzi dziecku. Co trzecia kobieta uważa, że dzieci z FAS rodzą tylko kobiety uzależnione od alkoholu. Te cyfry pokazują skalę problemu i brak potrzebnej edukacji w zakresie FAS – zespołu chorobowego, który może być tragiczny w skutkach. 

W Komendzie Powiatowej PSP w Kartuzach odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie kampanii “STOP FAS”, która będzie prowadzona w 2018 r. przez Fundację ,,Trzeźwość” z Gdyni i Samorząd Powiatu Kartuskiego. Spotkanie poprowadziła lek. med. Grażyna Rymaszewska oraz Aleksandra Kuczkowska, Dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Kartuzach. 

Reklamy

FAS to niezwykle poważne zaburzenie, z którym może urodzić się dziecko. U dzieci z FAS stwierdza się niski wzrost, niedobór wagi, mały obwód głowy, wady w budowie twarzy, uszkodzenia układu nerwowego (zwłaszcza mózgu), a także wady innych narządów. Wszystko to może być spowodowane właśnie alkoholem.

Pamiętajmy, że kiedy kobieta w ciąży pije alkohol, razem z nią „pije” jej dziecko. Nie mówimy tutaj tylko o nadmiernym spożywaniu napojów alkoholowych. Powinno unikać się picia nawet symbolicznej lampki wina, czy szampana. Alkohol jest niebezpieczny dla dziecka przez całą ciążę. Picie, przez kobietę w ciąży może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. 

Co ciekawe, spożywanie alkoholu jeszcze na 3 miesiące przed zapłodnieniem może przyczynić się do uszkodzenia genów. To tyczy się także przyszłych ojców. Jak podkreślała na spotkaniu Grażyna Rymaszewska, na 3 miesiące przed planową ciążą, zarówno przyszła mama, jak i tata, powinni odstawić alkohol. Trzech miesięcy potrzeba na „odnowienie” nasienia i poprawę jego parametrów. 

Już niedługo na terenie całego powiatu kartuskiego, czekają nas kolejne akcje uświadamiające o zagrożeniach związanych z zespołem chorobowym FAS. 

Więcej o zagrożeniach i jak się przed nimi ochronić można przeczytać na stronie: www.stop-fas.pl

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*