Nauczyciele z ZSP w Somoninie dzielili się wiedzą zdobytą w Holandii [ZDJĘCIA]

Doskonalenie zawodowe i wymiana doświadczeń między nauczycielami jest jednym z podstawowych warunków samorozwoju oraz sukcesów dydaktycznych i wychowawczych pedagogów i szkoły. Doskonale wiedzą o tym nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, którzy swoje kompetencje doskonalą nie tylko w oparciu o wzorce krajowe, ale również zagraniczne.

zsp_somonino_001

Zdjęcie 1 z 5

fot. ZSP Somonino

 

 Od września 2016r. szkoła realizuje projekt „Twórczy nauczyciel w europejskiej szkole”, dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt, którego celem jest podniesienie jakości pracy szkoły, poprzez rozwój kompetencji zawodowych, społecznych i osobistych kadry, obejmuje kilkudniowe zagraniczne szkolenia dla 12 nauczycieli.

W marcu 2017r. 6 pedagogów z ZSP w Somoninie (Elżbieta Świętoń, Tomasz Pytka, Aleksandra Grzędzicka, Anna Krokocka, Karina Socha oraz Alicja Drzewiecka) doskonaliło swoje umiejętności w Holandii. Nauczyciele gościli w szkole zawodowej w Sneek, gdzie przez 3 dni towarzyszyli w pracy swoim odpowiednikom – wykładowcom pokrewnych przedmiotów. Obserwowali prowadzone przez nich lekcje, uczestniczyli w przygotowaniu zajęć, poznawali specyfikę pracy placówki i organizację holenderskiego systemu kształcenia. Nauczyciele wymieniali się doświadczeniami i poznawali efektywne metody nauczania, szczególnie wykorzystujące technologię informacyjno-komunikacyjną. Szkoła w Sneek, bardzo nowoczesna i doskonale wyposażona w nowe technologie, była doskonałym do tego miejscem. Ponadto nauczyciele z Somonina „szlifowali” swoją znajomość języka angielskiego, gdyż był on główną formą komunikacji. Poznawali też kulturę i dziedzictwo narodowe kraju goszczącego.

Zobacz też: SP nr 2 w Kartuzach: nauczycielki szkoliły się na Malcie [ZDJĘCIA]

Zainspirowani doświadczeniami holenderskiej szkoły, uczestnicy projektu wdrażają zaobserwowane metody i formy pracy na swoich lekcjach. Dzielą się też zdobytą wiedzą z koleżankami i kolegami z własnej placówki, ale również z nauczycielami z innych szkół powiatu kartuskiego. W środę 27 września 2017r. zorganizowano w ZSP w Somoninie „Europejski Dzień Języków”, w ramach którego odbyły się, m.in. lekcje otwarte – języka angielskiego i języka niemieckiego – które obserwowali nauczyciele i uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Kartuz, Kiełpina, Somonina czy Sierakowic. Młodzież z tych szkół wcieliła się też w rolę uczniów. Pokazowe zajęcia były okazją do zaprezentowania ciekawych metod nauczania języków obcych, szczególnie z wykorzystaniem TI, zaobserwowanych podczas szkolenia w Holandii.

Po lekcjach odbyła się wymiana doświadczeń między nauczycielami – w gronie anglistów i germanistów omówiono przebieg lekcji, formy i metody pracy oraz ich efektywność. Prowadzące – Aleksandra Grzędzicka oraz Anna Krokocka podzieliły się też wspomnieniami z wizyty w Holandii oraz informacjami na temat projektu. Jak zauważyli uczestnicy spotkania – lekcje pokazowe oraz projekty europejskie to wspaniała forma doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Dla kadry ZSP w Somoninie to nie koniec przygody ze zdobywaniem doświadczenia na arenie międzynarodowej – już w październiku bieżącego roku, w ramach projektu „Twórczy nauczyciel w europejskiej szkole” PO WER, kolejnych sześcioro nauczycieli tej placówki uczestniczyć będzie w szkoleniu na Malcie.

Skomentuj: Nauczyciele z ZSP w Somoninie dzielili się wiedzą zdobytą w Holandii [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*