Utalentowani, bardzo młodzi i pełni radości – to właśnie dziecięcy chór Music Kids z Brodnicy Górnej. Od najmłodszych lat przepełnieni miłością do muzyki. Dzięki ogólnopolskiemu programowi „Śpiewająca Polska” mogą rozwijać swoje talenty pod okiem uznanych profesjonalistów.
[Not a valid template]Tylko jeden chór z powiatu kartuskiego bierze udział w programie „Śpiewająca Polska”. Pod opieką merytoryczno-finansową znajduje się chór Music Kids, działający przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej.
Pomysł powstania grupy dla szczególnie uzdolnionych muzycznie dzieci zrodził się z chęci zapewnienia im możliwości rozwoju. Obecnie liczy 34 członków w wieku od 5 do 10 lat. Głównym celem zajęć jest promowanie śpiewu chóralnego. Jednocześnie podczas spotkań dzieci mają możliwość nauki podstaw emisji głosu, czytania nut oraz poznania wstępnych wiadomości z kształcenia słuchu i zasad muzyki. Dzięki projektowi najmłodsi mają szansę pracy z profesjonalistami, którzy wprowadzają ich w meandry muzyki.
Na ostaniach zajęciach dzieci z chóru Music Kids miały możliwość współpracy z wybitnym dyrygentem oraz pedagogiem Akademii Muzycznej w Gdańsku – dr Anną Wilczewską. Jest ona również kuratorem regionalnym programu. Wraz z nią zajęcia poprowadził Mateusz Trepkowski – dyrygent, wokalista oraz nauczyciel śpiewu klasycznego. Poprzez naukę utworów operowych, dzieci miały okazję do doskonalenia techniki panowania nad oddechem.
Najlepszy wiek do nauki
Jak wyjaśnia nam Agnieszka Kowalska-Potrykus – dyrygent i opiekun chóru – wiek członków Music Kids jest idealny by wpajać dzieciom miłość do muzyki oraz rozwijać ich umiejętności wokalne.
– W całym przedsięwzięciu zależy nam na tym, by dzieci rozśpiewywać, by miały kontakt z muzyką jak najwcześniej. Jest to taki okres, kiedy dzieci najwięcej chłoną. W szkole lekcje muzyki zaczynają się dopiero w czwartej klasie, kiedy uczniowie tracą już swoją bezwarunkową chęć uczenia się – wyjaśnia Agnieszka Kowalska-Potrykus. – Teraz, mając między 5 a 10 lat dzieci najwięcej przyswajają, najszybciej się uczą, integrują. Na zajęciach nie tylko uczą się piosenek, ale też współpracy, odpowiedzialności wzajemnej, odwagi. Szybciej udaje im się pokonać tremę przed występem. Walczą ze wstydem, nieśmiałością. Uczą się kontaktu z innymi ludźmi – dodaje.
Każde zajęcia, w czasie których dzieci doskonalą swoje umiejętności połączone są również z zabawą i integracją. Dzięki obecności na jednej z takich prób, mieliśmy okazję zaobserwować jak członkowie chóru poprzez zabawę w codzienną, poranną rutynę przygotowują się do zajęć. Przynosi im to wiele radości oraz daje możliwości aktywności fizycznej. Członkowie Music Kids już teraz nawiązują przyjaźnie, które – połączone wspólną pasją – pozostaną na lata.
Program „Śpiewająca Polska”
Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” realizowany jest od 2006 roku. To jedna z gałęzi projektu Akademia Chóralna. Początkowo prowadzony był przez Narodowe Centrum Kultury, obecnie koordynuje go Narodowe Forum Muzyki. Od początku jego istnienia finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zrzeszone w programie chóry dziecięce i młodzieżowe z całej Polski wspierane są merytorycznie poprzez zajęcia z profesjonalistami z zakresu nauki śpiewu, organizowanie warsztatów, koncertów, konkursów oraz finansowanie dodatkowych godzin muzyki. Spośród wszystkich chórów uczestniczących w projekcie te najlepsze, biorą udział w ogólnopolskim recitalu finałowym. W tym roku występ ten odbędzie się jesienią – najprawdopodobniej na deskach sceny Filharmonii Bałtyckiej.
– Nadrzędnym celem projektu jest rozwój chórów, zaszczepienie w dzieciach miłość do muzyki, do śpiewania w chórach – mówi kurator Anna Wilczewska. – Dzięki temu w przyszłości będą to ludzie, którzy będą słuchać muzyki świadomie, chodzić na koncerty. Budujemy w ten sposób społeczeństwo wrażliwe na piękno, muzykę.
W ramach programu „Śpiewająca Polska” dyrygenci oraz opiekunowie chórów biorą udział w kilkudziesięciu seminariach oraz warsztatach. Jest to dla nich okazja do poznania metod prowadzenia zespołów oraz wymiany doświadczeń.
Najnowsze komentarze