fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Tu możesz czuć się chroniony – gmina Sulęczyno najbezpieczniejsza w powiecie

W minionym roku bezpieczeństwo na terenie gminy znacznie wzrosło. Mimo to nadal niezwykle ważne jest rozwijanie możliwości kontaktu obywateli z policją. O statystkach i działaniom prewencyjnym rozmawiano na sulęczyńskiej sesji Rady Gminy.

no images were found

Na dzisiejszej sesji Rady Gminy odbyła się debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Ty też możesz mieć na nie wpływ”. Oprócz radnych i sołtysów uczestniczyli w niej policjanci z sulęczyńskiego posterunku oraz przedstawiciele komendy powiatowej – st. sierż. Magdalena Formela i Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kartuzach komisarz Tomasz Juński.

W czasie prelekcji st. sierż. Formela przedstawiła statystyki przestępstw i wykroczeń. Na tle całego powiatu, gmina Sulęczyno wypada bardzo korzystnie. Na terenie powiatu w ubiegłym roku toczyło się ponad 2 tys. postępowań w sprawach o przestępstwo. Tylko 60 z nich dotyczyło mieszkańców gminy Sulęczyno.

Reklamy

Także w sprawach dotyczących kradzieży, gmina plasuje się na bardzo dobrym poziomie. W roku 2017 zgłoszono ich tylko 6 podczas, gdy na terenie powiatu zaistniało ich 250. Znaczy progres bezpieczeństwa na przestrzeni lat dostrzec można również na drogach. W minionym roku miało miejsce o połowę mniej  wypadków drogowych niż w 2016.

Ważnym wątkiem poruszanym w czasie debaty była również kwestia łatwiejszego kontaktu z policją i zgłaszania sytuacji niebezpiecznych. Jednym z takich sposobów jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Umożliwia ona zgłoszenie wykroczeń anonimowo przez aplikację lub stronę internetową. Funkcjonariusze kartuskiej komendy regularnie obserwują wszelkie sygnały rejestrowane na mapie. Każde z nich jest weryfikowane przez policję. Równie przydatna aplikacją jest „Moja komenda”. Za jej pomocą możemy szybko i łatwo uzyskać informacje oraz kontakt do dzielnicowego danego miejsca.

Nawiązując do sierpniowej nawałnicy, funkcjonariusze opowiedzieli także o aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegawczego. Dzięki niej na bieżąco obserwować można sytuacje pogodową i wszelkie zagrożenia związane z jej zmianami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*