Michał Kowalski o linii kolejowej 201

Michał Kowalski o linii kolejowej 201

„-Zakończenie prac związanych z przebudową torów do Portu Gdynia to bardzo ważne przedsięwzięcie transportowe” – mówi Michał Kowalski, prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie. „-Przeładunek towarów i rozwożenie je pociągami po całym kraju, a nawet poza jego granice to istotny element rozwoju naszej gospodarki.”

-Teraz kolej na przebudowę całej linii 201, którą te pociągi pojadą. Dla Pomorza to potrzebna inwestycja również pod kątem ruchu pasażerskiego. Linia kolejowa 201 łączy Gdynię z Bydgoszczą bez konieczności podróży przez Gdańsk, Tczew, Laskowice Pomorskie. Koleje deklarują, że po zakończeniu prac na linii 201 pojedziemy do Bydgoszczy przez Żukowo, Kościerzynę, Bąk, Wierzchucin i Maksymilianowo. To nie tylko alternatywny dojazd do stolicy województwa kujawsko-pomorskiego, ale przede wszystkim skomunikowanie Kaszub z Borami Tucholskimi. Więcej lokalnych połączeń daje więcej możliwości przemieszczania się dla mieszkańców powiatów starogardzkiego, kartuskiego, kościerskiego czy chojnickiego i człuchowskiego, a także tucholskiego i świeckiego. Przebudowa linii 201 to inwestycja oczekiwana od lat. I teraz właśnie rozpoczyna się jej realizacja – dodaje Michał Kowalski, prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie.

Lepszy kolejowy dostęp do portowych nabrzeży w Gdyni

Dłuższe i cięższe składy, zabierające więcej ładunków, dojeżdżają do portu morskiego w Gdyni. PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. zakończyły zasadnicze prace poprawiające dostęp pociągów towarowych do nabrzeży. Inwestycja o wartości prawie 1,9 mld zł netto jest współfinansowana ze środków unijnych instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Reklamy

PLK SA zakończyły zasadnicze prace w ramach projektu „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni”. Inwestycja zapewnia sprawny i bezpieczny dowóz oraz odbiór większej ilości towarów koleją w krótszym czasie. Do nabrzeży dojeżdżają dłuższe, do 750 metrów, oraz cięższe, o nacisku 22,5 tony na oś, pociągi towarowe, mogące przewieźć więcej ładunków koleją – najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Przełoży się to na ograniczenie liczby pojazdów ciężarowych na drogach.

W ramach inwestycji zabudowano 113,5 km nowych torów (ze 115 km), 329 rozjazdów (z 332) i wszystkie skrzyżowania (24). Od marca 2022 r. ruch pociągów do portu prowadzony jest z Lokalnego Centrum Sterowania Gdynia Port wspieranego przez dwie nowe nastawnie. Gotowe są dwa wiadukty o długości 640 i 170 metrów, które poprawiły przepustowość linii prowadzących do portu. Przewoźnicy korzystają z publicznej ładowni. Wyremontowano most na rzece Chylonce. Gotowe są wszystkie (13) podziemne zbiorniki retencyjne, które wraz z nową siecią kanalizacji zapewniają właściwe odwodnienie terenu.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca roku. Pozostałe do wykonania prace dotyczą przebudowy linii wysokiego napięcia oraz zabudowa w miejscu usuniętych słupów torów oraz sieci trakcyjnej.

Wartość inwestycji „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” to prawie 1,9 mld zł netto. Prawie 43 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne ze środków instrumentu finansowego Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”.

PLK SA konsekwentnie poprawią dostęp do portów morskich w Trójmieście, co korzystanie wpływa na rozwój polskiej gospodarki. W 2022 r. zakończone zostały prace na torach prowadzących do portu w Gdańsku.

Linia 201 Gdynia – Bydgoszcz

Trasa kolejowa z Portu Gdynia to początek linii 201, a cała linia przebiega po trasie: Nowa Wieś Wielka – Bydgoszcz Wschód Towarowa – Bydgoszcz Leśna – Maksymilianowo – Wierzchucin – Lipowa Tucholska – Bąk – Kościerzyna – Somonino – Żukowo – Gdańsk Osowa – Gdynia Karwiny – Gdynia Główna – Port Gdynia.

Modernizacja linii kolejowej nr 201 na odcinku Maksymilianowo – Kościerzyna – Gdynia, do której linia nr 229 odc. Glincz – Kartuzy jest linią styczną, poprawi połączenia pasażerskie Kaszub z Trójmiastem i Bydgoszczą.

Przewoźnicy będą mogli przygotować lepszą ofertę połączeń dalekobieżnych, regionalnych oraz aglomeracyjnych. Będzie lepsze skomunikowanie z innymi środkami transportu, a dobudowa torów oraz elektryfikacja poprawi przepustowość linii, po której będzie mogło kursować więcej pociągów pasażerskich i towarowych.

Inwestycja poprawi warunki przewozu towarów do portu w Gdyni, zwiększy jego potencjał, co przełoży się na rozwój gospodarki Trójmiasta i całego regionu.

Realizacja prac budowlanych na linii nr 201 zaplanowana jest na lata 2024-2028. Na liniach stycznych – na tzw. bajpasie kartuskim oraz na linii nr 229 Glincz – Kartuzy wraz z budową nowego odcinka linii nr 214 w obrębie stacji Kartuzy – prace rozpoczęły się w 2021 r.

Sponsorowane/Michał Kowalski, Oprac. Andrzej Baranowski

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*