Matury 2018 rozpoczęte! Dzisiaj czas na język polski fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Matury 2018 czas zacząć! Dzisiaj język polski

Koniec błogiej majówki. Czas na egzaminy dojrzałości! Od dzisiaj w całej Polsce rozpoczął się maraton maturalny. Na pierwszy ogień – język polski. Przed pierwszym egzaminem z cyklu „Matury 2018” towarzyszyliśmy uczniom ZSZiO w Kartuzach.

Matury 2018 rozpoczęte! Dzisiaj czas na język polski fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info
Matury 2018 rozpoczęte! Dzisiaj czas na język polski fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Łęcka, Baryka, Kordian… – dzisiaj język polski

Tradycyjnie matury rozpoczynają się od egzaminu z języka polskiego. O tym, jak się przygotować, co warto powtórzyć i czy jest się czym stresować rozmawialiśmy z Martą Furman – nauczycielką języka polskiego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach.

Jak wiadomo, przed tym egzamin to lektury spędzały maturzystom sen z powiek. W ubiegłym roku uczniowie otrzymali na maturze: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, tekst o Henryku Sienkiewiczu oraz tekst „Milczenie” o zanikaniu języków. Co będzie w tym roku? Najczęściej typowana była „Lalka” B. Prusa i „Dziady” A. Mickiewicza. Wielu uczniów obawiało się dzieła Władysława Reymonta „Chłopi”. 

Reklamy

Nasza redakcja maraton maturalny rozpoczęła z uczniami ZSZiO w Kartuzach - Matury 2018 fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info
Nasza redakcja maraton maturalny rozpoczęła z uczniami ZSZiO w Kartuzach – Matury 2018 fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Matury 2018 – i co dalej?

Egzamin maturalny to dla wielu uczniów przepustka na wymarzone studia. Uczelnie już kuszą młodzież swoją ofertą oraz nowymi kierunkami. Podczas targów „Nauka – Praca – Kariera” mieliśmy przyjemność zapytać o przyszłość po maturze doradcę zawodowego – Magdalenę Plichta. Rozmawialiśmy o tym, jak zmienia się mentalność i świadomość młodych ludzi, o elastyczności uczelni wyższych i wyborze odpowiedniego kierunku.

Dzisiaj język polski, a już w poniedziałek matematyka. Dzień później język obcy – Matury 2018 fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Poniedziałek – matematyka, wtorek – język obcy

Dzisiaj maturzyści mierzą się z językiem polski. Natomiast już we wtorek czeka ich spotkanie z matematyką, a dzień później z językiem obcym. 

[Not a valid template]

Życzenia od Pary Prezydenckiej na Matury 2018

Wszystkim maturzystom powodzenia życzył Prezydent PR Andrzej Duda z małżonką.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*