74. rocznica Marszu Śmierci w Pomieczynie [ZDJĘCIA]

74. rocznica Marszu Śmierci w Pomieczynie [ZDJĘCIA]

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę lutego mieszkańcy Pomieczyna oraz zaproszeni goście uroczyście obchodzili kolejną rocznicę Marszu Śmierci KL Stutthof, który przechodził przez Kaszuby siedemdziesiąt cztery lata temu. Była Msza święta, modlitwy na cmentarzu nad mogiłą więźniów, wiekopomne przemówienia, a także poczęstunek.

Marsz Smierci - Pomieczyno 2019 - zKaszubinfo51375750_770977919964961_3218842151697776640_n

Zdjęcie 17 z 38

Pierwsza niedziela lutego na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń powiatu kartuskiego. Tego dnia wszyscy, którym nie jest obojętna historia, szczególnie historia drugiej wojny światowej na Kaszubach, spotykają się w Pomieczynie w gminie Przodkowo, by uczcić pamięć więźniów poległych w dramatycznym Marszu Śmierci KL Stutthof, a także pamięć mieszkańców, którzy wykazali się heroiczną odwagą w ratowaniu tychże więźniów. W tym roku uroczystość odbyła się już po raz piąty. Organizatorami jest parafia pw. św. Józefa w Pomieczynie wraz ze Stowarzyszeniem Rodzina Kolpinga w Pomieczynie. Ewakuacja przez Niemców obozu koncentracyjnego Stutthof odbyła się na przełomie stycznia i lutego 1945 roku i biegła przez miejscowości: Sztutowo. Cedry, Pruszcz Gdański, Kolbudy, Żukowo, Przodkowo, Pomieczyno i dalej aż do Lęborka. Pochłonęła tak wiele ofiar, że została nazwana „Marszem Śmierci”. Na przekór bezdusznym oprawcom miejscowa ludność starała się pomóc więźniom. Pomieczyno wiodło w tym prym, o czym można przeczytać w wydanym przez Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga zbiorze wywiadów ze świadkami pod wspólnym tytułem „Stutthof jidze”. 

– Dziś wspominamy wydarzenie, jakie miało miejsce na początku lutego, gdy przechodził tędy Marsz Śmierci. Wspominamy słowa, które wówczas biegły z domu do domu: „Stutthof jidze”. Mało kto zastanawiał się wówczas, jakiej narodowości byli więźniowie, jakiego zawodu, ile mieli lat, czy byli to starcy czy młodzi, kobiety czy mężczyźni. Wszyscy wiedzieli natomiast, że są to ludzie, którym inni ludzie zgotowali taki los. Gdy patrzymy na to z perspektywy czasu, wszyscy zgodnie potępiamy oprawców, wszyscy jesteśmy przekonani, że „nigdy więcej wojny”, „nigdy więcej niszczenia godności drugiego człowieka”. Święty Paweł w Liście do Koryntian pisał, że przyczyną wszystkich dramatów jest brak miłości. A brak miłości to brak cierpliwości, brak łaskawości, to sytuacja, gdy jeden człowiek zazdrości drugiemu, gdy robi wszystko dla własnego poklasku, to także stawianie na pierwszym miejscu własnego egoizmu, bo egoizm jest zaprzeczeniem miłości – mówił podczas homilii ksiądz proboszcz Henryk Zieliński, pełniący również funkcję prezesa Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga.

Reklamy

Po uroczystej Mszy świętej nastąpił przemarsz na cmentarz do mogiły więźniów tą samą trasą, którą przed siedemdziesięciu cztery laty przechodził Marsz Śmierci. Na czele pochodu szli strażacy z OSP Pomieczyno, a podczas procesji mężczyźni z róż różańcowych odmawiali różaniec. Przenikliwy ziąb, jaki panował tego dnia, pozwalał choć trochę wczuć się w sytuację więźniów idących w dwudziestodniowym mrozie i wysokim śniegu. Następnie zaproszone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych więźniów. Wśród nich byli Andrzej Wyrzykowski, wójt gminy Przodkowo, Mieczysław Woźniak i Leon Czerwiński, radni powiatu kartuskiego, europoseł Michał Marusik z małżonką, przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału przodkowskiego i szemudzkiego, itd. 

– „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – te słowa Zofii Nałkowskiej można do znudzenia powtarzać i wciąż są jak najbardziej aktualne. Zadajemy sobie pytanie: jak to się stało, że doszło do tak okropnego odczłowieczenia, które sprawiło, że miejsce miały takie tragedie. Niestety, ludzie wciąż nie wyciągnęli wniosków z tej strasznej historii. Dzisiejszy świat wciąż jest przepełniony nienawiścią, agresją, brakiem miłości. Wystarczy przypomnieć, co wydarzyło się niedawno w Gdańsku… Dzięki Bogu, że poprzez takie uroczystości jak dzisiejsza przyczyniamy się do utrwalania pamięci o tamtych wydarzeniach, a tym samym do tego, by takim katastrofom zapobiec w przyszłości – mówił wójt Andrzej Wyrzykowski.

  Za czternaście lat minie dwa tysiące lat od śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Powinniśmy się do tego jubileuszu przygotować, aby Chrystus mógł wstąpić na tron w naszych sercach. Wtedy i tylko wtedy, gdy będziemy przestrzegać zasad wiary, będzie możliwe uniknięcie takich sytuacji jak dramaty wojenne, nienawiść, walki. Króluj nam, Chryste! – mówił z mocą europoseł Marusik.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości goście przeszli do budynku Szkoły Podstawowej w Pomieczynie, gdzie mogli rozgrzać się sycącym żurkiem, posilić chlebem ze smalcem i pysznym ciastem. Poczęstunek ufundował samorząd przodkowski. Na ścianach wisiały przejmujące obrazki przedstawiające sceny z Marszu Śmierci, które uczniowie namalowali w ramach konkursu plastycznego. Dzięki takim uroczystościom wciąż żywa jest pamięć o wojennych tragediach, o których nie wolno nikomu zapomnieć, aby nie powtórzyły się w przyszłości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*