Konserwacja zbiorów Muzeum w Wejherowie

„Majkowscy” wrócili do Wejherowa

W grudniu „Majkowscy” wrócili do Wejherowa. Renowacja zbiorów wejherowskiego muzeum w ramach projektu pn. „Konserwacja rysunków, negatywów i diapozytywów z kolekcji rodowej Franciszki i Aleksandra Majkowskich” w pracowni Renova-Art w Szczecinie.

konserwacja_majkowscy_1

Zdjęcie 1 z 2

mat. prasowy

Rysunki, negatywy i diapozytywy zostaną udostępnione gościom Muzeum w Wejherowie jeszcze w tym roku. Będzie je można podziwiać na wystawie z okazji pięćdziesiątej rocznicy śmierci Franciszki Majkowskiej.

Zobacz też: Muzeum w Wejherowie: zbiory Majkowskich w konserwacji

Prace konserwatorskie, prowadzone przez szczecińską pracownię Renova-Art, trwały od maja  do grudnia 2016 roku. Objęły łącznie 450 obiektów: rysunki i szablony haftów oraz negatywy szklane i celuloidowe. Konserwację pod względem merytorycznym i technologicznym  nadzorował  dyplomowany konserwator skóry i papieru Jarosław Sianko – kierownik pracowni konserwacji Archiwum Państwowego w Gdańsku – będący także przewodniczącym komisji przyjmującym zbiory po konserwacji. Kustosze wejherowskiego muzeum: Benita Grzenkowicz-Ropela i Maciej Kurpiewski potwierdzili profesjonalne i zgodne z założeniami wykonanie prac restauratorskich. 

Reklamy

Renowacja zbioru  rysunków, negatywów i diapozytywów z kolekcji Franciszki i Aleksandra Majkowskich  została sfinansowana ze środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz pieniędzy ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, powiatu wejherowskiego i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiego.

Konserwacja kosztowała 62.000 zł. Dotacja MKiDN wyniosła  45.000 zł.

Skomentuj: „Majkowscy” wrócili do Wejherowa

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*