Rozpoczął się 8. Festiwal Filmów Kaszubskich fot. nadesłane

Kaszubskie filmy ruszyły! 8. Festiwal Filmów Kaszëbsczich 2018

– Ósmy Festiwal Fimów Kaszëbsczich ùwôżómë za òdemkłi – wspólnie wypowiedzieli burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke, a także prezesi oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Żukowie Lidwina Kreft i Baninie Elżbieta Pryczkowska inaugurując kolejną edycję tej ważnej letniej imprezy na Kaszubach.

Rozpoczął się 8. Festiwal Filmów Kaszubskich fot. nadesłane
Rozpoczął się 8. Festiwal Filmów Kaszubskich fot. nadesłane

Otwarcie tym razem nastąpiło w Żukowie. Zaprezentowano całkiem nowy film dokumentalny o tytule „Nieustraszeni żołnierze z Kaszub” zrealizowany przez Eugeniusza Pryczkowskiego, do którego zdjęcia wykonał Zbigniew Gruba. Jest to film o żołnierzach bohaterskiego 66 Kaszubskiego Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który odegrał znaczącą rolę w dziele zachowania odzyskanej niepodległości kraju. Wielcy bohaterowie tego pułku, jak np. Jan Hirsz, związani byli z Gminą Żukowo. W Żukowie jest też Rondo im. Kaszubskiego Pułku. Inny żołnierz Leon Kąkol od 2017 roku jest patronem szkoły w Grzybnie pod Kartuzami. Z kolei – jak powiedziano w filmie – wciąż na lepsze poznanie czeka postać najwybitniejszego w dziejach żołnierza z Kaszub, gen. dywizji Antoniego Zdrojewskiego ze Skorzewa pod Kościerzyną – dowódcy wojsk polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej, awansowanego nawet w 1973 roku, przez rząd londyński, na marszałka Polski.

Dzieje pułku i historia jego bohaterów, udowadniają, jak wielu zacnych ludzi wyszło z tej ziemi, najczęściej niedocenianych, czasami wręcz wzgardzonych, podobnie jak język i regionalizm kaszubski przez wiele powojennych lat. Szczęśliwie – głównie dzięki oddanym pasjonatom historii, takim jak zmarły przed rokiem Marian Hirsz – pamięć o tych wybitnych bohaterach 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty – dostępuje szczególnej nobilitacji w stulecie niepodległości naszego kraju, a wraz z tym faktem wzrasta też szacunek do najświętszych wartości tej ziemi: patriotyzmu, wiary, szacunku dla starszych oraz języka i kultury kaszubskiej.

Reklamy

Gośćmi festiwalu byli uczestnicy uroczystości religijno-patriotycznej, która nieco wcześniej odbyła się wpierw w mariackim kościele, a potem na placu przy kościele św. Jana w Żukowie. Tam odsłonięto m.in. tablicę pamięci Mariana Hirsza, autora książki „Nieustraszeni”. Byli też liczni członkowie rodziny oraz przedstawiciele Rady Oddziałów Środkowych.

Kolejne spotkania filmowe odbywać się będą w każdy czwartek lipca o godz. 20.00 w restauracji „Mùlk” w Miszewku.

 

5.07– Miszewko – Król Kaszubów – Karol Krefft, Klasztor w Żukowie– Skarbë Kaszëb, Nieustraszeni żołnierze z Kaszub, 20′, real. E. Pryczkowski

12.07– Miszewko – Żywioły 2, (pol. kasz., 2017, 60′), reż. E. Karczewska, Piotr Zatoń

19.07– Miszewko –  Królowa Kaszub(1995, 25′); Swiónowskô nasza Matinkò (2016, 28′) real. E. Pryczkowski,

26.07– Miszewko – Filmowe impresje młodych „Wieszczy” i „Bòrowô cotka”, ks. Antoni Pepliński, 100 lat, Skarbë Kaszëb

Rozpoczął się 8. Festiwal Filmów Kaszubskich fot. nadesłane Rozpoczął się 8. Festiwal Filmów Kaszubskich fot. nadesłane

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*