O patriotyzmie na 3-majowym Remusowym Kręgu w Borzestowie

O patriotyzmie, który rodzi się z miłości do swojej małej ojczyzny, rozmawiano na kolejnym Remusowym Kręgu. Comiesięczne spotkanie przypadło na 3 maja. Nie mogło więc zabraknąć patriotycznych akcentów.

Prelegentem na majowym Remusowym Kręgu był dr Michał Kargul fot. Piotr Chisstowski / zKaszub.info
Prelegentem na majowym Remusowym Kręgu był dr Michał Kargul fot. Piotr Chisstowski / zKaszub.info

Majowe spotkanie Remusowego Kręgu w Borzestowie wypadło na 3 maja. Całe spotkanie przebiegło więc w bardzo patriotycznej atmosferze. 

Na początku wszystkich obecnych przywitał Brunon Cirocki. Po sprawozdaniu z działalności klubowiczów w okresie między spotkaniami nastąpiło wspólne odśpiewanie klubowe hymnu „Abyśmy byli jedno…”. Spotkanie Remusowego Kręgu nie mogłoby się odbyć bez odczytania fragmentu z książki Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”. 

Na Remusowym Kręgu nie mogło zabraknąć fragmentu książki „Żëcé i przigòdë Remùsa” odczytanego przez Brunona Cirockiego fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Rok Franciszka Kręckiego – kolejne oddziały oddały cześć kaszubskiemu działaczowi

Jeszcze przed prelekcją zebrani udali przed pomnik upamiętniający Franciszka Kręckiego – zasłużonego działacza kaszubskiego, zamordowanego w Stutthofie. 16 kwietnia w Borzestowie odbyły się uroczystości ku czci tej postaci. Rok 2018 został przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ogłoszony rokiem Franciszka Kręckiego. W ostatnim czasie na spotkaniach Remusowego Kręgu kolejne delegacje składały hołd temu działaczowi. Tym razem delegacje kartuskiego oraz somonińskiego oddziału ZK-P.

Prelegentem na majowym Remusowym Kręgu był dr Michał Kargul fot. Piotr Chisstowski / zKaszub.info
Kartuski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na Remusowym Kręgu oddał część Franciszkowi Kręckiemu fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Preambuła po kaszubsku także na Remusowym Kręgu!

Już drugi raz w Borzestowie usłyszeliśmy przetłumaczoną na język kaszubski preambułę Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy podczas obchodów roku Franciszka Kręckiego, a drugi właśnie podczas Remusowego Kręgu. Odczytu dokonał Brunon Cirocki. 

Preambuła przetłumaczona została przez znaną regionalistkę Danutę Pioch z inicjatywy Stowarzyszenia „Otwarte Kaszuby”. Odczytana została także podczas obchodów 3-majowych w Kartuzach oraz Stężycy. 

Spotkanie było również okazją do odczytania preambuły Konstytucji RP po kaszubsku fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Miłość do Kaszub = Miłość do Polski

Prelegentem majowego spotkania Remusowego Kręgu był dr Michał Kargul z oddziału kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie, a także członek Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku. Wygłosił prelekcję o patriotyzmie – tym dużym i małym. 

Czy można kochać swój kraj, być „patriotą krajowym”, gdy nie kocha się swojego regionu? Jak wyjaśniał dr Michał Kargul, to właśnie w miłości i działaniach dla regionu, dla swojego lokalnego środowiska przejawia się patriotyzm i miłość do ojczyzny. Dzisiejszy patriotyzm różni się od tego z trudnych dla Polski czasów – okresu PRL, II Wojny Światowej, czy okresu zaborów. Dzisiaj nie walczymy z okupantem, a tym samym uczymy się nowych rodzajów patriotyzmu. Wiele uwagi poświęcił poczuciu patriotyzmu wśród Kaszubów. To właśnie tutaj, według prelegenta, jest prawdziwy duch patriotyzmu. Wielu Kaszubów czuje się zarówno Polakami, jak i Kaszubami. Nie ma przy tym mowy o jakiś dążeniach do autonomii naszego regionu. 

Prelegent w bardzo optymistycznym nastroju mówił o przyszłości kaszubszczyzny. Jak tłumaczył, fakt, że dzisiejsze dzieci i młodzież mogą swobodnie uczyć się języka kaszubskiego, poznawać naszą kulturę i historię, powoduje, że za parę lat duch regionalnego, lokalnego patrioty przetrwa. 

Podczas całego wykładu poruszono  wiele wątków dotyczących regionalizmu i poczucia przynależności do różnych środowisk. Poznaliśmy także historyczne dzieje rozwoju patriotyzmu w Polsce oraz jego kaszubskie akcenty. O współczesnym patriotyzmie rozmawialiśmy także w programie „Na Dywaniku” z Kazimierzem Klas, historykiem i Dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie.

Dr Michał Kargul wygłosił prelekcję o patriotyzmie, tym dużym i małym fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

18 lat Remusowego Kręgu! 

Za nami kolejny sezon spotkań Remusowego Kręgu w Borzestowie. Jak zaznaczył na spotkaniu Brunon Cirocki, Remusowy Krąg jest już pełnoletni – przeżywa 18. urodziny. Kolejny raz spotkamy się na Remusowym Kręgu w październiku.

Kolejne spotkanie Remusowego Kręgu w październiku fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*