Kartuzy. W „stolicy Kaszub” powstaje uniwersytet ludowy

Kartuzy. W „stolicy Kaszub” powstaje uniwersytet ludowy

Fundacja Kaszubska oraz Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby zainicjowały powstanie Uniwersytetu Ludowego w Kartuzach. Już w maju odbędą się pierwsze zajęcia, a będzie to kurs języka kaszubskiego dla dorosłych., którzy chcieliby nauczyć się go od podstaw.

Uniwersytety ludowe, zwane też „Szkołami dla Życia” lub – od nazwiska ich pierwszego założyciela Mikołaja Grundtviga – uniwersytetami grundvtidiańskimi, to instytucje edukacji osób dorosłych, powstające w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków akademickich, w których kluczowe znaczenie mają wartości takie jak wolność, wspólnota czy osobiste spotkanie nauczyciela z uczniem.

-Pierwszymi zajęciami, jakie odbędą się na uniwersytecie, będzie program „Kaszubski dla niewtajemniczonych”, czyli kurs języka kaszubskiego dla dorosłych, którzy chcieliby nauczyć się kaszubskiego od podstaw, lub też usystematyzować znajomość naszego języka, posiadając już podstawy. Rekrutację na zajęcia planujemy rozpocząć na początku kwietnia – mówi Danuta Rek, jedna z inicjatorek powstania uniwersytetu – następnie ruszy wykład „Nowoczesne technologie dla każdego”, a także zajęcia z edukacji ekologicznej i przyrodniczej.

Reklamy

Dzięki uprzejmości Kartuskiego Centrum Kultury oraz gminy Kartuzy, w pierwszym okresie działalności uniwersytet korzystać będzie z części pomieszczeń KCK. Docelowo planowane jest przeniesienie zajęć do własnej siedziby.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*