Kartuzy. Powstanie promenada i projekt kąpieliska nad Klasztornym Dużym – umowa podpisana

Kartuzy. Powstanie promenada i projekt kąpieliska nad Klasztornym Dużym – umowa podpisana

Teren nad Jeziorem Klasztornym Dużym wkrótce stanie się kolejnym na mapie Kartuz atrakcyjnym punktem do wypoczynku i rekreacji. We wtorek 22 listopada burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński podpisał umowę na „Budowę infrastruktury turystyczno- rekreacyjnej nad Jeziorem Klasztornym Dużym”.

Wykonawcą inwestycji jest firma Viabet sp. z o.o. Nowo powstała infrastruktura pieszo-rowerowa i rekreacyjna ma ożywić tę część nabrzeża Jeziora Klasztornego Dużego, tworząc miejsca do rekreacji i aktywności.

Zadanie będzie realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”, jednakże etap projektowy będzie obejmował szerszy zakres, niż sama budowa, która realizowana będzie etapowo.

Reklamy

Przygotowanie dokumentacji na budowę kąpieliska również podzielono na dwie części. Pierwsza zakłada wykonanie dokumentacji projektowej w oparciu o programy funkcjonalno-użytkowe wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych do rozpoczęcia robót budowlanych na cały zakres zadania z wyłączeniem większości elementów znajdujących się na wodzie. Te zostaną zrealizowane w kolejnych etapach.

W drugim etapie w ramach prac projektowych ma powstać dokumentacja projektowa wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji na pozostałą część inwestycji – elementy, znajdujące się na wodzie, których lokalizacja wymaga dodatkowych, często długotrwałych uzgodnień.

Nad Klasztornym Dużym zaprojektowane zostaną m. in. pomost stały, pływający slip, hangar na sprzęt, platformy/pomosty stałe, pomosty pływające, pomost rekreacyjny, plac nadwodny, siedziska w układzie trybunowym, wydzielone w obrębie platformy kąpielisko dla dzieci, siedzisko na moście oraz budynek obsługi plaży.

W ramach robót budowlanych powstanie promenada nad brzegiem Klasztornego Dużego z miejscem do wypoczynku i niewielkim pomostem. Gmina planuje utworzenie niewielkiego miejsca do kąpieli, bo dzięki skutecznej rekultywacji akwenu, jakość wody w nim jest oceniana jako bardzo dobra.

Inwestycja obejmie zagospodarowanie południowego i południowo-wschodniego brzegu Jeziora Klasztornego Dużego. Promenada prowadząca przez las będzie miała nawierzchnię naturalną i szutrową.

Koszt realizacji inwestycji to 4 140 000 zł. Realizacja zadania zakończyć się ma w listopadzie 2023 roku. Na budowę kąpieliska gmina będzie starała się pozyskać dodatkowe środki zewnętrzne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*