Kandydaci „Otwartych Kaszub” przedstawili swoje pomysły na rozwój powiatu

Kandydaci „Otwartych Kaszub” przedstawili swoje pomysły na rozwój powiatu

O inwestycjach, infrastrukturze, kulturze i edukacji. Przed dworcem w Kartuzach odbyła się konferencja programowa KWW Otwarte Kaszuby.

Konferencja miała na celu przedstawienie propozycji programowych w czterech obszarach: pozyskiwanie inwestorów, rozwój infrastruktury, kultura i edukacja.

Krzysztof Rek zaprezentował zdjęcie „Krakow Business Park” – zabierzowskiego centrum inwestycji, gdzie zatrudnienie z wysokimi pensjami znajduje kilka tysięcy osób – Zabierzów jest bardzo podobny do Kartuz czy Somonina, połączony koleją z lotniskiem oraz z siedzibą województwa, a jednocześnie dostępem do pracowników z regionu. Co jest potrzebne, żeby w powiecie kartuskim przyciągać inwestorów? Konkretna wizja rozwoju regionu zbudowana na podstawie najlepszych doświadczeń z innych miejsc oraz konsekwentna jej realizacja we współpracy powiatu z gminami – przekonywał kandydat – a inwestycje tego typu to po pierwsze wyższe płace dla mieszkańców oraz możliwość pracy na miejscu bez dojazdów do Trójmiasta, a po drugie wyższe wpływy do budżetów, które można przeznaczyć na ważne usługi społeczne jak darmowy bilet dla młodzieży szkolnej i seniorów. 

Reklamy

Nawiązano również do inwestycji infrastrukturalnych i odwagi koniecznej do realizacji najważniejszych z nich – o oczyszczaniu kartuskich jezior mówi się od lat 90-tych i znowu dla ich realizacji wymagana jest współpraca szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Dobrze, że w minionej kadencji udało się zrealizować pierwszy etap inwestycji, teraz czas na kolejne. Niestety problem nie dotyczy wyłącznie Kartuz, nadal trwa degeneracja przyrody w powiecie, czego przykładem jest jezioro Patulskie, gdzie ze względu na małą liczbę mieszkańców nie robi się kanalizacji, a liczba turystów uzasadniałaby taką inwestycję. Więcej o tym powie Mirosława Miodowska-Jaroś podczas naszego spotkania na temat turystyki w gminie Somonino – podsumował Krzysztof Rek.

Joanna Kąkol mówiła o niedostatkach w promocji działań w zakresie kultury, jakie mają miejsce w powiecie kartuskim. Barbara Kramp zwróciła uwagę na potrzeby w obszarze edukacji, a Marta Goluch o potrzebach kartuskiej młodzieży i zaproponowała stworzenie Młodzieżowej Rady Powiatu. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*