Gmina Sulęczyno z dotacją z budżetu i Funduszu Solidarności

Gmina Sulęczyno z dotacją z budżetu i Funduszu Solidarności

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wręczył przedstawicielom 16 samorządów promesy przydzielonych środków finansowych z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej oraz budżetu państwa – na usuwanie skutków nawałnicy z sierpnia 2017 roku . Dotacje z budżetu w tym roku otrzymają cztery jednostki samorządu terytorialnego – na ogólną kwotę 19 315 800 zł, zaś Funduszu Solidarności – 12 samorządów na łączną kwotę 26 767 667,26 zł . Wśród samorządów znalazła się gmina Sulęczyno.

– Przypomnę, że w 2017 roku na usuwanie skutków klęski rząd przeznaczył 700 tysięcy złotych, w 2018 roku było to 45 milionów złotych. W tym roku z budżetu państwa zostanie przekazanych kolejnych ok. 20 milionów złotych. Jeszcze część środków pozostanie do dyspozycji w 2020 roku . Dodatkowe pieniądze otrzymaliśmy z Funduszu Solidarności UE,  łącznie to 12 mln euro. Kwota została podzielona na trzy województwa. Do Pomorskiego z tej puli trafi  27 mln zł, czyli 50 procent wszystkich środków FSUE –podkreślał wojewoda przypominając, że wkrótce samorządy otrzymają także dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych. – Podpiszemy umowy na przekazanie pierwszej transzy opiewającej na ponad 60 mln zł. Kwota ta  pozwoli zmodernizować ok. 58,55 km dróg lokalnych w Pomorskiem – dodał wojewoda.  

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej: Polsce, decyzją Komisji Europejskiej, przyznano 12 279 244 EUR na sfinansowanie działań nadzwyczajnych i działań służących odbudowie zniszczeń powstałych w następstwie burz, które miały miejsce w Polsce w sierpniu 2017 roku. Pomoc została podzielona na trzy województwa, które poniosły najbardziej dotkliwe straty. Do Pomorskiego trafi ostatecznie 26 767 668,26 zł, które zostaną przeznaczone na realizację 86 zadań zgłoszonych do realizacji przez 12 samorządów. Samorządy planują przeznaczyć dofinansowanie głównie na remonty dróg publicznych, szczególnie na przywrócenie stanu sprzed nawałnicy drogom gminnym gruntowym, które zostały zniszczone w największym stopniu. Są również zadania obejmujące odbudowę ścieżek rowerowych, remonty przystanków autobusowych oraz infrastruktury turystycznej, które również ucierpiały w wyniku nawałnicy z sierpnia 2017 roku. Największym beneficjentem środków pochodzących z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej w województwie pomorskim jest Gmina Brusy, która otrzyma dofinansowanie w kwocie 8 890 391,87 zł. Gmina Sulęczyno otrzymała 323 947,54 zł.

Reklamy

Dotacja celowa z budżetu państwa: w przeciwieństwie do dofinansowania z Funduszu Solidarności UE, może obejmować także zadania inwestycyjne polegające na modernizacji obiektów zniszczonych w wyniku zdarzeń niosących znamiona klęski żywiołowej. Dofinansowanie w 2019 roku otrzymają 4 samorządy. Tutaj gmina Sulęczyno otrzymała 560 340 zł.

Uroczystość odbyła się w sali im. L. Kaczyńskiego PUW.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*