Za nami Gala Retrospektywy w Kartuzach

Za nami Gala Retrospektywy w Kartuzach

Wyjątkowym momentem kartuskiej Retrospektywy Festiwalu NNW była uroczysta Gala Retrospektywy, która odbyła się we wtorkowy wieczór w Kartuskim Centrum Kultury. Podczas niej uhonorować lokalnych działaczy statuetkami Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.

59497825_1807734402659900_6263331819706384384_n

Zdjęcie 1 z 9

fot. UM Kartuzy

Retrospektywa Festiwalu NNW to nieco skrócona wersja Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Dzięki niej osoby, które nie miały możliwości wziąć udziału w jego kolejnej edycji na przełomie września i października, mają szansę zrobić to w swoim regionie. Tegoroczna edycja odbywa się w Kartuzach.

Wyjątkowym momentem kartuskiej Retrospektywy Festiwalu NNW była uroczysta Gala Retrospektywy, która odbyła się we wtorkowy wieczór w Kartuskim Centrum Kultury. Całą uroczystość swoim występem uświetnił Lech Makowiecki. Został również odczytany list v-cie Ministra Kultury Pana Jarosława Selina

Podczas niej uhonorować lokalnych działaczy statuetkami Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do Wolności. W Kartuzach organizatorzy przypomnieli i oddali hołd uczestnikom i ofiarom masakry na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

Sygnetami Niepodległości zostali uhonorowani:

Reklamy


  • Jan Kostuch – działacz Podziemia Niepodległościowego (pośmiertnie)
  • Władysław Kostuch – działacz Podziemia Niepodległościowego (pośmiertnie)
  • Ludwik Piernicki- zastrzelony przez milicję w Gdyni w grudniu 1970 r. (pośmiertnie)

Natomiast nagrodę Drzwi do Wolności otrzymali:

  • Zenon Bruniecki – działacz Opozycji Demokratycznej
  • Maria Zielińska – działaczka Solidarności Podziemnej, Związkowiec
  • Henryk Socha – działacz Związkowy

Statuetki wręczali między innymi Europoseł Anna Fotyga oraz Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Również na wniosek Wojewody Pomorskiego, Prezydent Andrzej Duda przyznał wysokie Odznaczenia Państwowe. Ich wręczenia dokonano na wtorkowej Gali. Otrzymali je: Kazimierzowi Socha-Brzostowski z Kartuz – Złoty Krzyż Zasługi oraz Andrzej Chmielewski z Kwidzyna – Srebrny Krzyż Zasługi za wybitne zasługi w krzewieniu naszej historii i upamiętnianiu jej dla potomnych.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*