Ekologiczny Pokaz Mody w klasie II C W Żukowie

Ekologiczny Pokaz Mody w klasie II C W Żukowie

Celem mojego artykułu było kształtowanie postaw ekologicznych, podnoszenie świadomości dzieci na temat segregacji odpadów i powtórnego ich wykorzystania, a także rozwijanie kreatywności i aktywności twórczej.

Lekcja Eko w klasie II C, „Z ekologią na Ty”- tak nazywa się projekt do którego przystąpiłam z uczniami. Głównym celem projektu jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko i podjęcie działań na rzecz jego ochrony. Zaplanowałam lekcję, na której uczniowie mieli możliwość się dobrze bawić oraz tworzyć wymyślone przez siebie kreacje.

Zanim przystąpiliśmy do pracy omówiliśmy i zaprezentowaliśmy wszystkie przyniesione materiały wtórne. Dzieci miały możliwość wykazać się swoją kreatywnością i pomysłami. Dzieci rozpoczęły swoją pracę od pomiarów oraz wykrajania właściwych kształtów ubrań z przyniesionych „eko materiałów”. Podzieliłam uczniów na kilka grup, w których wzajemnie pomagali sobie z tworzeniem kreacji. Stroje powstawały z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartony, worki, gazety, butelki plastikowe, folia spożywcza, folia bąbelkowa, itp.

Reklamy

Uczniowie uświadomili sobie, że stworzenie Eko-ubrań nie wymaga posiadania maszyny do szycia, zamiennikiem jej był klej, taśma, zszywacz oraz rzepa i sznurki. Zadbano również o specjalne dodatki m. in. torebki, korale, nakrycia głowy czy też buty z folii bąbelkowej. Wykonanie strojów poprzedziłam krótkim filmem „Klub kreatywności – recykling inaczej”. Wykonane „ekokreacje” według własnych pomysłów, małe ekomodelki i ekomodele prezentowali na klasowym wybiegu kolejno w gabinecie Pani Dyrektor Mirosławy Żołny.

Najważniejszym celem dla mnie jako wychowawcy było przedstawienie idei recyklingu, procesu przetwarzania odpadów i możliwości wykorzystania surowców wtórnych w życiu codziennym, dzięki ponownemu wykorzystaniu istniejących już na rynku materiałów. Zajęcia które zorganizowałam, wprowadziły dzieci w świat fantazji oraz wspaniałą zabawę. Wykonane „eko kreacje” zostały z przyjemnością zabrane do domu, w celu dalszej zabawy.

Moje zajęcia wprowadziły dzieci w duże zaangażowanie dodatkowo kształtowały wytrwałość w swojej pracy, kreatywność, cierpliwość oraz dokładność, która w krawiectwie jest tak ważna. Praca przez zabawę zbiera największe plony. Na koniec chciałabym przytoczyć hasło, które bliskie jest każdemu z nas – „Na ochronie środowiska, twoje zdrowie zyska”.

Tekst: Mgr Sylwia Konopelko, Fot: Biblioteka Szkolna

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*