Brama Nizinna została odnowiona. Można ją już podziwiać w pełnej krasie. Rozpoczęty w ubiegłym roku remont poprzedziły badania i ekspertyzy niezbędne do opracowania dokumentacji budowlano-konserwatorskiej. Odnowa kosztowała miasto 4,5 mln zł. Zobacz zdjęcia!
Zobacz też: Dzieje Kaszub: Kuźnia Wodna w Oliwie własnością miasta [ZDJĘCIA]
Do budowy bramy użyto cegły. Od zewnątrz wyłożona została kamieniem ozdobnym. Na ścianie znalazł się herb Gdańska i rok budowy. Brama zamykana była drewnianymi wrotami, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Nad bramą znajdowała się wartownia, a przy obydwu przejściach dla pieszych – budynki dla wartowników.
Brama Nizinna w Gdańsku nabrała blasku
Brama Nizinna w Gdańsku jest niezwykle cenna dla miasta pod względem historycznym, architektonicznym oraz kulturowym.
– Dzięki kompleksowym działaniom, najpierw konserwatorskim, a potem remontowym, Brama znów nabrała blasku – mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. – Nie możemy jednak na tym poprzestać, chcemy chronić zabytkowy obiekt przed niedogodnościami związanymi z ruchem drogowym. Dlatego przygotowujemy dokumentację techniczną dla organizacji ruchu wokół Bramy Nizinnej, tzw. objazdu Bramy. Realizacja inwestycji zakończy się najpóźniej w 2018 roku – dodaje Grzelak.
Przedsięwzięcie dot. prac remontowych i konserwatorskich Bramy Nizinnej zrealizowane zostało przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, który od końca 2014 roku jest administratorem obiektu.
Najnowsze komentarze