Kierowcy, płacąc OC, zwykle muszą głębiej zaglądać do kieszeni. Na wysokość składki wpływa wiele czynników, a tanie polisy są […]
Kierowcy, płacąc OC, zwykle muszą głębiej zaglądać do kieszeni. Na wysokość składki wpływa wiele czynników, a tanie polisy są zarezerwowane dla tych, którzy według ubezpieczyciela nie spowodują wypadku na drodze. Dlatego gdy towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza dla ciebie cenę OC, to przygląda się tobie jako kierowcy oraz twojemu autu. Poznaj szczegóły obliczania składki tego ubezpieczenia.
Dlaczego musisz mieć wykupione OC?
To pytanie ma dwie odpowiedzi:
-Po pierwsze wymagają tego przepisy. Zgodnie z Ustawą o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 każdy pojazd mechaniczny musi mieć własną polisę OC. Dotyczy to zarówno tych pojazdów, które są wykorzystywane do poruszania się po mieście, jak i tych stojących w garażach.
-Po drugie taka polisa to zabezpieczenie i dla sprawców wypadków, i dla poszkodowanych. Ten, kto spowoduje stłuczkę, uszkodzi auto innego kierowcy i ma wykupione OC, nie musi obawiać się pokrywania kosztów naprawy popsutego pojazdu. Odszkodowanie zostanie zapłacone właśnie z jego polisy OC. Tym samym poszkodowany ma pewność, że otrzyma pieniądze, które pozwolą mu na zreperowanie auta.
Od czego zależy wysokość OC?
Wyliczenia ubezpieczycieli nie biorą się znikąd. Firmy zajmujące się ubezpieczaniem aut skrupulatnie zbierają dane na temat wypadków i ich sprawców. Wiedzą, jacy kierowcy są najczęściej odpowiedzialni za wypadki i którzy z nich najczęściej łamią przepisy. Mają też do dyspozycji dane na temat samych samochodów, którymi z reguły jeździ się najbardziej brawurowo. Dzięki takim informacjom towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają składki, która jest poniekąd odzwierciedleniem ryzyka spowodowania wypadku przez konkretnego kierowcę.
-Wiek kierowcy
Młodzi ludzie muszą liczyć się z tym, że przez dłuższy czas będą płacić wyższą składkę OC niż ich starsi koledzy. Ubezpieczyciele proponują im mniej korzystne warunki ubezpieczenia z dwóch powodów. Za kółkami coraz częściej siedzą nastolatki, czyli osoby, które nie miały czasu, aby szlifować swoje umiejętności w prowadzeniu auta. Po drugie młody wiek sprzyja nazbyt odważnej jeździe. Wśród młodych kierowców sporo jest osób, które jeżdżą zbyt szybko i łamią przepisy. Zwiększa to ryzyko spowodowania przez nich wypadku.
-Staż kierowcy
W nie najlepszej sytuacji będzie też ten, kto dopiero otrzyma prawo jazdy niezależnie od swojego wieku. Świeżo upieczonemu kierowcy brak jest doświadczenia w jeździe samochodem. Może on łatwo spowodować stłuczkę choćby podczas parkowania. Dlatego ubezpieczyciel wynagradza sobie ryzyko ubezpieczania takiego kierowcy, wyższą składką OC.
-Stan cywilny
Single dostają mniej preferencyjne warunki OC niż małżonkowie. Oni także znajdują się w grupie ryzyka. Ubezpieczyciele uważają, że osoby z wolnym stanem cywilnym częściej powodują wypadki.
-Sytuacja rodzinna
To samo dotyczy osób bezdzietnych. Według ubezpieczyciela kierowca, który nie wozi małych pasażerów, może pozwolić sobie na bardziej brawurową jazdę. Zwiększa to ryzyko spowodowania stłuczki i poważniejszej kolizji.
-Miejscowość
Większe, zatłoczone miasta, gdzie natężenie ruchu jest duże, to miejsca, gdzie o wypadek nietrudno. Stłuczka z tramwajem, wymuszenie pierwszeństwa na dużym skrzyżowaniu mogą mieć fatalne konsekwencje. Dlatego właściciele aut z dużych aglomeracji będą płacili za OC więcej niż ci z małych miejscowości.
– Pojemność silnika
Ubezpieczyciel, obliczając dla ciebie wysokość OC, dokładnie przyjrzy się twojemu pojazdowi, i to także nawet jego marce i modelowi. Duże znaczenie będzie dla niego miała również pojemność jego silnika.
To, co znajduje się pod maską auta, może sugerować, jak kierowca będzie zachowywał się na drodze. Potężny, pojemny silnik oznacza, że będzie on mógł‚ rozwijać większe prędkości. Im auto jedzie szybciej, tym może spowodować więcej szkód na drodze. Pojemne silniki znajdują się też w samochodach i motocyklach o większych gabarytach. Duży, rozpędzony pojazd może spowodować poważne zagrożenie na drodze i w znacznym stopniu uszkodzić inne pojazdy. Dlatego im większa pojemność silnika, tym OC jest większe. Więcej przeczytasz o tym na: rankomat.pl/samochod/wplyw-pojemnosc-silnika-na-ubezpieczenie
Czy za OC możesz płacić mniej?
Oczywiście – poznaj sprawdzone sposoby
Jesteś młodym kierowcą, mieszkasz w dużym mieście i właśnie kupiłeś nowoczesny samochód z pojemnym silnikiem. Twoja sytuacja tylko z pozoru jest beznadziejna, jeżeli chodzi o wysokość OC. Jeżeli chcesz płacić jak najmniej:
dopisz do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela pojazdu innego, doświadczonego kierowcę, – warunki OC będą bardziej korzystne finansowo; -szukaj ofert za pomocą kalkulatorów ubezpieczeń, w ten sposób znajdziesz najtańszą polisę; zapłać za OC za rok z góry wyniesie cię ona wtedy mniej niż opłacanie składki w ratach.
Jeśli masz motocykl, dotyczą cię te same zasady obliczania kosztów polisy. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę twój wiek, staż za kierownicą i pojemność silnika , więcej o tym dowiesz się na : rankomat.pl/samochod/oc-motocykla-a-pojemnosc-silnika.. Dlatego i ty szukaj za pomocą kalkulatora najtańszych ofert, rozważ dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego i nie przepłacaj.
Najnowsze komentarze