Dzięki działaniom Zarządu Województwa Pomorskiego, Urzędu Miejskiego w Kartuzach, w tym burmistrza oraz wielu pracowników magistratu i radnych, budowa II etapu obwodnicy Kartuz jest coraz bliżej. Dzisiaj w kartuskim urzędzie o przyznaniu środków (50 procent wartości inwestycji) na budowę II etapu obwodnicy Kartuz poinformowali Piotr Muller, sekretarz stanu i rzecznik prasowy Rządu RP oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
Wiadomości
Kartuzy. Wreszcie jest nowa dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury
Chociaż o stanowisko dyrektora kartuskiego KCK ubiegał się, jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, cały szereg lokalnych „znanych twarzy”, zdecydowano, że zostanie nim była dyrektor Chełmskiego Domu Kultury. Mowa o Małgorzacie Paździor-Król, za której wyborem przemawia masa ciekawych doświadczeń, związanych z działaniem w kulturze. „Kartuzy odbieram jako wspaniałe miasto z ogromnym potencjałem” – mówi.
Sierakowice. Niebawem druga edycja charytatywnego koncertu kolęd „Moc w Słabości”
Już w czwartek 6 stycznia o godzinie 18.30 w kościele Św. Marcina w Sierakowicach odbędzie się druga edycja charytatywnego koncertu kolęd „Moc w Słabości”. Koncert połączony będzie ze zbiórką pieniędzy na dalszą rehabilitację Kuby Makurata z Borku (gm. Sulęczyno), który uległ poważnemu wypadkowi i ma uszkodzony rdzeń kręgowy.
Region. Niemal 55 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Najwięcej jest Ukraińców
Na koniec października do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było blisko 55 tys. obcokrajowców. To oznacza, że w ciągu dwóch miesięcy przybyło ich ponad 1,3 tys. Pochodzą z ponad 100 państw, a najwięcej wśród nich jest obywateli Ukrainy.
Kaliska. Sołtys prosi o przywrócenie dodatkowego przystanku. Urząd twierdzi, że… nigdy go nie było
Na kartuskiej sesji RM musi zawrzeć, jak nie w kwestii budżetu bądź kredytu, to w sprawie przystanku autobusowego (?) w Kaliskach, który, jak przekonuje sołtys miejscowości, był, ale zniknął, co potwierdzał nawet rozkład jazdy autobusów. Wiceburmistrz Wojciech Jaworowski zaś przekonywał, że formalnie w tym miejscu przystanku nigdy nie było. „Nie wymyśliłem sobie tego. Dostałem zgłoszenie od mieszkańców, że zniknął słupek ze znakiem przystanku autobusowego” – grzmiał M. Landowski. Burmistrz odparł, że sternik sołectwa mógł ze sprawą zgłosić się do urzędu w celu jej wyjaśnienia, a nie robić to na forum rady.
Kartuzy. Uchwalono budżet na 2022 rok. „Nie jest idealny, ale solidny…”
Po przedyskutowaniu wszystkich wątpliwości i wyrażeniu swoich opinii kartuscy radni opowiedzieli się „za” projektem budżetu na 2022 rok. Uwag jednak było sporo. Niektórzy radni przekonywali, że w gminie brak inwestycji strategicznych, a jednocześnie zbyt mało dzieje się na terenach wiejskich. Jednocześnie widać starania samorządu jeśli chodzi o solidność budżetu. Zalążkiem długiej i chwilami zaciętej dyskusji była również sprawa długoterminowego kredytu, jaki zamierza zaciągnąć gmina.
Dzierżążno. Linia 801 „zahaczy” o przystanek przy szpitalu
Od nowego roku w ramach uaktualnionego rozkładu jazdy autobusów linia nr 801 „zahaczać” będzie również o przystanek przy szpitalu w Dzierżążnie. Co istotne, nie będzie to się wiązać z kosztami dla kartuskiego urzędu w ramach dobrej współpracy z firmą „Gryf”. O sprawie dyskutowano na jednej z ostatnich sesji w Kartuzach.
Rozmowy w Perełce – Klaudia Kałużna: „Znalazłam porozumienie z Panem burmistrzem…”
Klaudia Kałużna, radna Rady Miejskiej w Kartuzach w podcaście z cyklu: „Rozmowy w Perełce” opowiada o tym, co zmieniło się od publikacji jej ostatniego wywiadu wideo dla zKaszub.info jeśli chodzi o relacje z samorządem. Przyznaje, że rozmowa w cztery oczy z jego przedstawicielami (burmistrzem i jego zastępczynią) przyczyniła się do tego, że inaczej zaczęła postrzegać pewne sprawy. Czy odbiło to się na jej relacjach z radą? Zachęcamy do wysłuchania nagrania!







