Brodnica Górna. Oficjalnie powołano pierwszą klasę żeglarską

Brodnica Górna. Oficjalnie powołano pierwszą klasę żeglarską

We wtorek w marinie Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu odbyła się uroczystość inauguracji powołania pierwszej klasy żeglarskiej w ZKiW w Brodnicy Górnej. Uroczyste ślubowanie złożyło 16 adeptów.

Na uroczystość otwarcia I klasy żeglarskiej w Zespole Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej przybyło wielu gości na czele z burmistrzem Kartuz Mieczysławem G. Gołuńskim oraz Mieczysławem Strukiem, marszałkiem woj. pomorskiego.

W uroczystości uczestniczyli także m. in. zastępca burmistrza Kartuz Sylwia Biankowska, wicestarosta pow. kartuskiego Piotr Fikus, Danuta Rek, radna sejmiku wojewódzkiego, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, członek Polskiego Komitetu Olimpijskiego Bogusław Witkowski, Elżbieta Reiter, kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Kartuzach oraz Dariusz Las, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Reklamy

Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w klasie żeglarskiej, realizować będą zajęcia typowo żeglarskie w etapie edukacyjnym I-III. Grupa będzie również uczestniczyć w zajęciach basenowych, kajakarskich oraz na deskach SUP (Stand Up Paddle). Klasę żeglarską w ZKiW w Brodnicy Górnej utworzono przy wsparciu burmistrza Kartuz oraz Kartuskiego Centrum Kultury.

-Brodnica Górna od wielu lat jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem żeglarskim. Tutaj odbywają się liczne zawody sportowe oraz trenują m.in. zawodnicy UKŻ Lamelka Kartuzy, którzy mogą poszczycić się licznymi sukcesami na arenie międzynarodowej. Ogromnie się cieszymy, że w brodnickiej szkole powstanie teraz klasa żeglarska, poszerzając i jeszcze bardziej uatrakcyjniając ofertę edukacyjną w naszej gminie. Dzięki dobrze wyposażonej bazie, świetnym trenerom i ciekawemu programowi z pewnością wyrosną nam kolejni mistrzowie Europy i świata – podkreśla Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz.

Realizując autorski program edukacji żeglarskiej, dzieci uczestniczyć będą w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze (w okresie sezonu żeglarskiego) oraz na terenie szkoły (poza sezonem żeglarskim) – na łódkach klasy Optimist, kajakach, deskach SUP, zajęciach na basenie w Kartuzach (co dwa tygodnie) zajęciach z teorii żeglarstwa oraz ratownictwa wodnego, regatach, koloniach i półkoloniach żeglarskich.

Grupa, z założenia licząca 16 osób, będzie prowadzona przez wykwalifikowanych instruktorów – również z doświadczeniem regatowym. Pieczę nad klasą żeglarską w ZKiW Brodnica Górna sprawować będzie Hanna Kajeta, koordynatorka CSW Złota Góra oraz UKŻ Lamelka, członkini Komisji ds. Sportu Kobiet Polskiego Związku Żeglarskiego.

Powstanie grupy żeglarskiej w brodnickiej szkole możliwe jest między innymi dzięki dogodnemu położeniu szkoły, która znajduje się w odległości zaledwie 1 kilometra od Centrum Sportów Wodnych na Złotej Górze.

Obiekt ten zapewnia wysokiej jakości sprzęt żeglarski oraz wszystko, co niezbędne do uprawiania sportów wodnych. Warto zaznaczyć, że szkoła w Brodnicy Górnej jest w tej chwili rozbudowywana. Już w roku 2024 Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej korzystać będzie z nowoczesnej i funkcjonalnej sali sportowej oraz dodatkowych ośmiu sal lekcyjnych.

Urząd Miejski w Kartuzach (Oprac. Andrzej Baranowski)

371831138_599118395763615_2815088183630391479_n

Zdjęcie 1 z 13

Jeden Komentarz

  1. Panie burmistrzu, miło czytać, że po wielu latach docenił pan sens powstania tej inwestycji, nie tylko edukacyjny. A pani Rek nie chce już sprzedać mariny ? Cudowne przemiany!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*