W Kartuzach zachęcano do rzucenia palenia [ZDJĘCIA]

W Kartuzach zachęcano do rzucenia palenia [ZDJĘCIA]

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, 31 maja to Światowy Dzień Bez Tytoniu. W tym roku pod hasłem „Tytoń i zdrowie płuc”. Z tej okazji w Kartuzach odbyła się specjalna akcja informacyjna.

[Not a valid template]W ustawionym na kartuskim Rynku punkcie informacyjnym, mieszkańcy mogli m.in. zbadać, jaką ilość tlenku węgla ma w wydychaniu powietrzu, a także każdy kto oddał papierosa otrzymywał jabłko. 

Organizatorem wydarzenia była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kartuzach przy współudziale Urzędu Miejskiego w Kartuzach i Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach.

Reklamy

– Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie  i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje. Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy). Ponadto może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Badania psychoneurologiczne wskazały na silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie nikotyny. Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu  wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne – czytamy na stronie jakrzucicpalenie.pl

Więcej o szkodliwości tytoniu i rzucaniu palenia można przeczytać TUTAJ. 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*