Benefis Wandy Lew-Kiedrowskiej w szkole w Stężycy

Benefis Wandy Lew-Kiedrowskiej w szkole w Stężycy

W szkole w Stężycy odbył się benefis Wandy Lew-Kiedrowskiej z okazji 50-lecia pracy pedagogicznej, działalności społecznej; wydania tomiku „Z zymku na jeseń” oraz 70 rocznicy urodzin. Na spotkanie przybyli bliscy, przyjaciele, współpracownicy Jubilatki oraz mieszkańcy gminy Stężyca.

[Not a valid template]

Po uroczystym „Jubilate” w wykonaniu chóru św. Grzegorza wszystkich powitała dyrektor ZKiW w Stężycy Lucyna Kerlin. Następnie prowadząca Jolanta Treder-Michalska poprosiła Katarzynę Herkę i Mariolę Kupiecką o przedstawienie życiorysu bohaterki wieczoru. Jej najważniejsze osiągnięcia, sukcesy, wyjątkowe chwile życia utrwalone na pięknych fotografiach zostały wyeksponowane w scenografii przygotowanej przez Emilię Sikorę – Ellwart.

Refleksje  Wandy Lew-Kiedrowskiej, często bardzo wzruszające, były przeplatane wierszami z najnowszego tomiku oraz kaszubskimi szlagierami w wykonaniu wspomnianych wcześniej nauczycielek, a także Julii Kulwikowskiej, Aldony Mańskiej i Elżbiety Popieli. Wpadające w ucho melodie zachęciły wszystkich uczestników spotkania do wspólnego śpiewu. Dwie znane piosenki polskie wpisujące się w klimat wydarzenia wykonała również wnuczka Jubilatki –  Marta Zagozdon. Wanda Lew-Kiedrowska opowiadając o swoich dokonaniach, wyróżniła różą w  kaszubskich barwach osoby, które wywarły wpływ na jej życie: Alfonsa Karcza – wieloletniego dyrektora szkoły w Stężycy, Lucynę Kerlin – obecną dyrektor ZKiW w Stężycy, Irenę Formelę i Jadwigę Stawską – zasłużone członkinie pocztu sztandarowego O/ZK-P w Stężycy, Brunona Cirockiego – organizatora Konkursu Rodnej Mowy, a także wnuczkę Martę Zagozdon.

Reklamy

Był też czas na podziękowania i życzenia. Składali je m.in.: Alfons Karcz, Kazimierz Walkusz – prezes O/ZK-P w Stężycy, Gabriela Formela – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stężycy, Lucyna Kerlin wraz z nauczycielami, ks. Bogdan Lipski – proboszcz parafii w Stężycy, dr Elżbieta Bugajna – członek Rady Języka Kaszubskiego.

Na zakończenie tego wyjątkowego wieczoru Wanda podpisywała swój tomik poetycki, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem uczestników spotkania, a w kuluarach wciąż rozbrzmiewały jeszcze znane kaszubskie melodie.

Info i foto: ZKiW w Stężycy / opr. M.F.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*