W dniach 14 – 20 kwietnia 10 uczniów z kartuskiej „dwójki” wraz z nauczycielami – Lidią Jończak oraz Kingą Kołecką-Konkol wyjechało do Czech, do zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej w miejscowości Zruč nad Sázavou, gdzie wspólnie ze swoimi rówieśnikami realizowali projekt edukacyjny. Uczniowie z Polski uczęszczali na zajęcia lekcyjne, realizowali zaplanowany projekt, poznawali kulturę, tradycje i przyrodę Czech, a także doskonalili swoje kompetencje językowe.
Uczniowie zaczęli swoją mobilność od zajęć integracyjnych i mieli okazję się poznać. W ciągu tygodnia brali udział w lekcjach biologii z elementami IT, geografii, j. angielskiego, j. niemieckiego oraz informatyki, gdzie mieli okazję zarówno programować jak i budować roboty z klocków LEGO.
W projekcie główny nacisk położony jest na rozwój kompetencji przyrodniczych, dlatego też uczniowie wzięli udział w szeregu zajęć i przedsięwzięć związanych z ekologią – z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi wybrali się z ich czeskimi rówieśnikami do fabryki energii odnawialnej z biomasy, tam nauczyli się bardzo dużo o kulisach wytwarzania ekologicznej energii z drewna. Wzięli udział w zajęciach z produkcji papieru oraz w akcji sprzątania ziemi.
Przy okazji mogli podziwiać piękne widoki Zruč nad Sázavou. Podczas trwania mobilności udało się również odwiedzić trzy fantastyczne miejsca, które wpisują się w projekt – Świat Pszczół i Dom Wody to miejsca dedykowane ochronie i propagowaniu wiedzy na temat pszczół i wody oraz Narodowe Muzeum Techniki.
Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili również Kutną Horę: Kościół św. Barbary i Kaplicę Czaszek oraz stolicę Czech – Pragę. Podziwiali tam ciekawe zabytki i piękno czeskiej architektury, takie jak Zamek na Hradczanach, Most Karola czy Złotą Uliczkę. Dzięki realizacji projektu uczniowie zwiększyli swoje kompetencje przyrodnicze, językowe jak i w zakresie nowoczesnych technologii. Spędzili wspaniały czas poznając przyrodę i kulturę Czech oraz zawarli nowe znajomości.
Najnowsze komentarze