Sianowo. Wypadek przy pracach polowych. Ucierpiał 49-latek

Sianowo. Wypadek przy pracach polowych. Ucierpiał 49-latek

Wciąż trwają intensywne prace związane z uprawą ziemi. W minionym tygodniu doszło do wypadku podczas wykonywania prac polowych w Sianowie (gm. Kartuzy). Kartuska policja w związku z tym opublikowała apel.

Pierwsze tego typu zdarzenie miało miejsce pod koniec minionego tygodnia, gdzie dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach otrzymał zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych w Sianowie (gm. Kartuzy). Na miejsce natychmiast został zadysponowany patrol policji oraz służby ratunkowe.

Funkcjonariusze ustalili, że podczas wykonywania prac polowych przy użyciu ciągnika rolniczego z przyczepą załadowaną sianem, kierujący nie zachował należytych środków ostrożności i doprowadził do przewrócenia się sprzętu. 49-letni mężczyzna z licznymi obrażeniami został przetransportowany do szpitala.

Reklamy

Mając na względzie opisane wydarzenie policjanci zwracają się z apelem do wszystkich osób wykonujących prace polowe o zachowanie najwyższej ostrożności. Miejmy na uwadze, że mamy do czynienia z ciężkim sprzętem rolniczym, którego obsługa wymaga przestrzegania przepisów BHP.

Dla wielu dzieci prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Podwórze gospodarstwa rolnego jest codziennym miejscem pracy rolnika, a jednocześnie to tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. Zdarza się również, że dzieci wchodzą na maszyny rolnicze, a to już krótka droga do nieszczęśliwego zdarzenia.

Pamiętajmy, że prace polowe nie zwalniają nas od opieki nad dziećmi. Najmłodsi nie powinni pracować czy pomagać w okolicznościach, które mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu. Chrońmy dzieci przed niebezpiecznymi zabawami przy maszynach rolniczych. Od naszej odpowiedzialności zależy życie innych.

Wielu wypadkom w rolnictwie można zapobiec poprzez właściwą organizację pracy i przestrzeganie następujących zasad:

-dbanie o ład i porządek w obejściu gospodarstwa,
-użytkowanie sprawnych maszyn i urządzeń, wyposażonych w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną,
-przebywanie w bezpiecznej odległości od pracujących maszyn i urządzeń,
-prawidłowe zabezpieczenie maszyn i urządzeń podczas pracy i postoju,
-używanie maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty oraz wchodzenie i schodzenie z nich przodem do maszyny,
-nie przewożenie ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników, w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, na zaczepach, pomostach i ładunkach,
-zabezpieczenie przewożonych ładunków objętościowych przed upadkiem i osunięciem ze środka transportu,
-stosowanie odzieży roboczej przylegającej do ciała i obuwia przylegającego do kostki na protektorowanej podeszwie,
-zapewnienie właściwej opieki dzieciom, oraz wydzielenie dzieciom specjalnego miejsca do zabawy, z dala od miejsca wykonywania pracy w gospodarstwie,
-stosowanie przerw w pracy na odpoczynek i regenerację sił, ograniczenie ekspozycji ciała na działanie słońca i wysokich temperatur.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*