Somonino. Kolejna potańcówka w ramach Wiejskiej Kuźni Pamięci „Szady Buk” już niedługo!

Somonino. Kolejna potańcówka w ramach Wiejskiej Kuźni Pamięci „Szady Buk” już niedługo!

Będzie „biały walczyk”, gdzie panie proszą do tańca panów oraz muzyka zabawowa z przełomu XIX i XX wieku – mowa o kolejnej potańcówce w ramach Wiejskiej Kuźni Pamięci „Szady Buk”, zaplanowanej na początek lipca. Poprzedzą ją ciekawe warsztaty pieśni ludowych oraz tańca tradycyjnego niestylizowanego.

Czekacie z niecierpliwością na kolejną potańcówkę w Sarnim Dworze? Mamy dobrą wiadomość! Następna edycja Wiejskiej Kuźni Pamięci „Szady Buk” zaplanowana została już na 3 lipca. Pod wydarzeniem nie kryje się tylko wspomniana zabawa taneczna, ale również warsztaty, związane z nauką pieśni ludowych oraz tańcem tradycyjnym niestylizowanym. Zaczną się one o godzinie 12, zaś już o 19 będzie można wkroczyć na parkiet.

-W zeszłym roku byliśmy w pozytywnym szoku, że tak wiele osób postanowiło przyjść. Historia „Szadego Buka” jest jednak znana w naszym regionie i ludzie z czystej ciekawości przychodzili zobaczyć, jak to wygląda i o co w tym chodzi – mówi Agnieszka Gleinert-Pobłocka, animator społeczno-kulturalny z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. – Idea tych imprez wzięła się z historii „Szadego Buka”, który rósł przy leśnej obecnie drodze z Somonina do Hopowa. Przed wojną i krótko po wojnie w miejscu tym organizowano potańcówki. Postanowiliśmy to wskrzesić, aby ludzie mogli się integrować, tak samo jak za dawnych lat.

Reklamy

Projekt, dotyczący organizacji wydarzenia, jak podkreśla A. Gleinert-Pobłocka, napisały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sławkach. Dofinansowanie na ten cel przyznała gmina Somonino. W organizację wydarzenia zaangażowane są również m. in. „HopoBabki” z Hopowa oraz Stowarzyszenie „Kaszubski Zakątek”. Potańcówkę uświetniać ma muzyka z końca XIX i początku XX wieku, graną na zabawach na terenie Kaszub i Pomorza.

Zabawa rozpocznie się tanecznym korowodem, prowadzonym przez wykwalifikowanych do tego wolontariuszy. W trakcie imprezy nie zabraknie tradycyjnego „czekoladowego tańca”, czyli „białego walca”, gdzie panie proszą panów, a panowie w podzięce wręczają czekoladę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*