W Państwowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyły się regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki. Podczas wydarzenia wręczono gratulacje z okazji jubileuszów dla ośrodków turystycznych, m.in. dla tych z powiatu kartuskiego.
Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do podsumowania roku działań w turystyce, wymiany doświadczeń i poglądów, jak również spotkań w gronie przyjaciół z branży.
– Jesteśmy regionem, który rozwija się najszybciej spośród wszystkich regionów Unii Europejskiej. Wielu mieszkańców i turystów podkreśla, że tu żyje się najlepiej w Polsce. Jest to także zasługa ludzi pracujących w usługach turystycznych – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Dzisiaj zwracamy uwagę na 9 milionów turystów, którzy odwiedzają nasze województwo. Widzimy, jak każdego roku powstają nowe obiekty, nowe inwestycje, nowe atrakcje turystyczne. Dostrzegamy troskę o jakość obsługi ruchu turystycznego. Nikt nie może zanegować roli, jaką turystyka pełni w gospodarce województwa pomorskiego. Każdy dostrzega jej wartość – dodał marszałek.
Tradycyjnie najważniejszym momentem uroczystości było przyznanie nagród i wyróżnień za zasługi dla rozwoju turystyki w regionie.
Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Turystyki” nadawane przez Ministra Sportu i Turystyki otrzymali:
- Bożena Murańska – kierownik referatu rozwoju turystyki Departamentu Turystyki UMWP
- Antoni Filipkowski – redaktor naczelny magazynu „Forum Pomorskiego”
Podziękowanie za współorganizację regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki w 2017 r. przekazano prof. Jerzemu Limonowi, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Gryf Pomorski za całokształt działalności dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim wręczono Jarosławowi Lipińskiemu, prezesowi Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych.
Towarzystwo zostało założone w 1990 r. Od początku działalności jego celem jest ochrona zabytków techniki kolejowej oraz propagowanie transportu kolejowego, zwłaszcza w aspekcie turystycznym. To dzięki staraniom członków Towarzystwa reaktywowana została Żuławska Kolej Dojazdowa – jedyna kolej wąskotorowa w województwie pomorskim.
Nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego:
- w kategorii Osobowość roku:
Nagroda główna dla Arkadiusza Brzęczka
Arkadiusz Brzęczek mówi o sobie, że jest „świadomym kochankiem Gdyni”. Organizator i kurator Open House Gdynia. Prowadzi autorskie spacery turystyczne, gry miejskie i uliczne przedstawienia. Autor wielu prezentacji promujących turystyczne atrakcje Gdyni i Pomorza. Organizator autorskich szlaków turystycznych, współtwórca wielu haseł w obu tomach „Encyklopedii Gdyni” oraz cyklu artykułów „sekrety domów gdyńskich”. Autor najnowszej książki „Sekrety gdyńskich kamienic”.
Wyróżnienie dla Łukasza Żarny
Łukasz Żarna zawodowo i społecznie jest związany z gminą Cedry Wielkie. Inicjator i organizator licznych wydarzeń i imprez na Żuławach. Podejmuje i wspiera inicjatywy na rzecz rozwoju regionu w zakresie turystyki, kultury i sportu. Skupia się w szczególności na aktywnościach związanych z żeglarstwem oraz rowerami.
- w kategorii Oferta turystyczna:
Nagroda główna dla Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu
Muzeum w Owidzu jest pierwszym i jedynym w Europie muzeum poświęcone mitologii Słowian. Powstało w zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodzie słowińskim w Owidzu. Część ekspozycji prezentowana jest w technologii 3D, co wyróżnia Owidz na tle innych rekonstruowanych średniowiecznych osad i grodów. Przy muzeum działa biblioteka tematyczna, która zwiększa atrakcyjność miejsca.
Wyróżnienia dla Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo-Wieżyca oraz Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
Koszałkowo-Wieżyca to największy ośrodek narciarski w północnej Polsce. Posiada jedną z najnowocześniejszych metod naśnieżania. Ośrodek jest czynny także poza sezonem narciarskim. W swojej ofercie ma m.in. zjazdy na trójkołowcach czy moutainbordzie (górska deskorolka). Dostępny jest także park edukacyjno-rekreacyjny baśni i legend kaszubskich.
Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich założono w 1906 r. Składa się z ponad 50 budynków charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Muzeum posiada całoroczną wystawę dla najmłodszych „Muzeum do zabawy?”. Podejmowane są też działania z zakresu komunikacji wizualnej.
- w kategorii Wydarzenie roku:
Nagroda główna dla Aeropact Sp. z o .o. za Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Gdynia Aerobaltic”
„Gdynia Aerobaltic” to podniebne pokazy, które w 2017 r. na plaży miejskiej w Gdyni mogło podziwiać ponad 200 tys. widzów. W pokazach wzięło udział 25 samolotów z 6 krajów, co czyni imprezę międzynarodową. Oprócz pokazów lotniczych organizowane są liczne wizualizacje z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym 6-metrowy ekran wodny z projekcją 3D.
- w kategorii Innowacja w turystyce:
Nagroda główna dla miasta Malborka za Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji
Muzeum w Malborku dostępne jest 24 godz. na dobę, 365 dni w roku, czym wyróżnia się spośród innych ofert turystycznych w Polsce. Aranżacja przystanków muzeum na murach i interaktywne wyposażenie wprowadza odwiedzających w klimat średniowiecznego miasta. Inwestycja w znacznym stopniu poszerzyła ofertę regionu, przyczyniając się do zwiększenia liczby turystów oraz wydłużenia ich pobytu w mieście.
- w kategorii Inwestycja w turystyce:
Nagroda główna dla miasta Gdańska za kładkę pieszą przez Motławę
Kładka przez Motławę umożliwia łatwiejszy dostęp do instytucji kultury znajdujących się na Ołowiance, co zwiększa atrakcyjność turystyczną tego miejsca. Również sam proces otwierania i zamykania kładki jest swego rodzaju atrakcją dla turystów.
Wyróżnienie dla miasta Ustki za kładkę obrotową w porcie morskim
Piesza kładka obrotowa łącząca dwie strony miasta skraca spacer z kilku kilometrów do kilkudziesięciu metrów. Kładka jest dużym ułatwieniem dla turystów przemieszczających się pieszo po Ustce. Stanowi też niemałą atrakcją turystyczną w okolicy.
Nagrody Specjalne Marszałka Województwa Pomorskiego dla mediów:
- „Dziennik Bałtycki” za cykl „Weekend z PKM” skutecznie popularyzujący turystyczny potencjał kolei na Kaszubach i w Trójmieście
- „Gazeta Wyborcza” za popularyzację pomorskiej turystyki
Gratulacje z okazji jubileuszu działalności:
- Muzeum Diecezjalne w Pelplinie (90-lecie)
- Oddział Morski PTTK w Gdyni (90-lecie)
- Oddział Przewodnicki PTTK w Malborku (65-lecie)
- Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (60-lecie)
- Teatr Muzyczny w Gdyni (60-lecie)
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (55-lecie)
- Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (50-lecie)
- Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie (25-lecie)
- Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif (25-lecie)
- Oddział Regionalny PTTK w Gdańsku (20-lecie)
- Pomorska Federacja Przewodników PTTK (20-lecie)
- Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu (20-lecie)
- Stowarzyszenie Produktów Markowych Turystyki Wiejskiej „Słupia” (20-lecie)
- Księstwo Łeba (20-lecie)
- Ogólnopolskie spotkania podróżników, żeglarzy i alpinistów w Gdyni (20-lecie)
- Open’er Festival w Gdyni (15-lecie)
- Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (15-lecie)
- Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego „Kluki” (15-lecie)
Złota Honorowa Odznaka PTTK:
- Anna Gołaszewska
- Roman Boszke
Odznaka „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” w stopniu złotym:
- Paulina Świerk
- Jerzy Burkacki
- Jarosław Żurawiński
- Benedykt Wojcieszak
Medal PTTK „Za Pomoc i Współpracę”:
- Marta Chełkowska – dyrektor Departamentu Turystyki UMWP
- Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Muzeum Gdańska
Dyplom Honorowy PTTK „Za Pomoc i Współpracę”
- Małgorzata Posadzka – kierownik Działu Marketingu / rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku
- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
- Muzeum Emigracji w Gdyni
W tym roku Rada Polskiej Izby Turystyki przyznała także Odznakę Honorową za Zasługi dla Polskiej Izby Turystyki. Otrzymało ją Biuro Turystyki Aktywnej „Kompas” z Gdańska.
Najnowsze komentarze