Promienie ultrafioletowe (UV) mogą powodować uszkodzenia narządu wzroku i zaburzenia widzenia, które mogą ujawnić się dopiero po wielu latach. Podpowiadamy, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne.
dostarczył infoWire.pl
Zobacz też: TriCity Trail w Wejherowie: zawodnicy na trasie półmaratonu [ZDJĘCIA]
Patrz na świat przez ciemne okulary…
Podstawowym zabezpieczeniem oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym są okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej wybrać te z filtrem UV 400, który zapewnia 100% ochrony. Ponadto warto zwrócić uwagę na kategorię przyciemnienia, wyrażaną w skali od 1 do 4. Im wyższa kategoria, tym mniej światła przepuszczają okulary. Przykładowo te z kategorią 1 zapewniają przepuszczalność na poziomie ok. 40%, natomiast te z kategorią 4 – na poziomie ok. 8%.
…nawet jeśli masz wadę wzroku
– Z okularów przeciwsłonecznych nie muszą rezygnować osoby, które mają wadę wzroku. Optyka daje nam teraz takie możliwości, że możemy stworzyć przeciwsłoneczne okulary korekcyjne nieodbiegające swoim wyglądem od standardowych okularów przeciwsłonecznych. Innym rozwiązaniem jest korygowanie wzroku za pomocą szkieł fotochromowych, które będą przyciemniały się w momencie nasłonecznienia i odbarwiały w pomieszczeniach – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Dominika Olkowska, optometrystka z firmy Lynx Optique. Jeszcze inną możliwością jest używanie soczewek kontaktowych w połączeniu z okularami z filtrem.
Przyda się duże sombrero
Kiedy świeci intensywne słońce, oprócz okularów przeciwsłonecznych dobrze jest nosić jakieś nakrycie głowy, np. czapkę z daszkiem czy kapelusz z szerokim rondem. Użyteczny będzie także parasol. O tego rodzaju zabezpieczeniach należy pamiętać zwłaszcza w przypadku dzieci, które są szczególnie narażone na działanie promieniowania ultrafioletowego. Wynika to z tego, że mają one większe źrenice niż dorośli, a ich soczewki są całkowicie przezierne, wskutek czego promienie słoneczne z łatwością dostają się do wnętrza oka.
Oko potrzebuje wilgoci
Długie przebywanie na słońcu, jak również w klimatyzowanych pomieszczeniach, może prowadzić do podrażnienia oraz wysuszenia oczu. Dlatego latem nie wolno nam zapomnieć też o ich nawilżaniu, np. kroplami. Przydadzą się one także w samolocie, ponieważ podczas podróży lotniczej wilgotność spada. Pamiętajmy przy tym, aby wybierać tylko te krople nawilżające, które nie zawierają konserwantów.
Sól dla pływaków
– Jeżeli lubimy pływać, warto używać okularów do pływania, ponieważ w wodzie są drobnoustroje, które mogą powodować infekcje. Tak samo woda – chlorowana, morska, jak również słodka – może podrażniać nasze oczy. Jeśli nie stosujemy okularów lub mimo ich stosowania wciąż odczuwamy dyskomfort, po każdorazowym pływaniu dobrze jest przepłukać oczy solą fizjologiczną, tak aby pozbyć się wszelkiego rodzaju brudu i dodatkowo je nawilżyć – radzi ekspertka.
Bądź jak Popeye – jedz dużo szpinaku
Ponadto powinniśmy odpowiednio się odżywiać. Szczególnie korzystne dla narządu wzroku będą produkty zawierające luteinę. Jest ona dla naszych oczu naturalnym filtrem, a poza tym chroni nas przed wolnymi rodnikami. Znajdziemy ją m.in. w jeżynach, borówkach, kapuście czy też szpinaku.
Skomentuj: Podpowiadamy, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne [WIDEO]
Najnowsze komentarze