Żukowo. 10. edycja kursu Alpha

Żukowo. 10. edycja kursu Alpha

Kilkadziesiąt osób przy suto zastawionym stole. Nowe przyjaźnie, atmosfera wzruszenia, chrześcijańska muzyka. W Żukowie właśnie zakończyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja kursu Alpha.

Czym jest kurs Alpha?

Kurs Alpha to cykl kilkunastu spotkań prezentujących przesłanie chrześcijaństwa w sposób przystępny i nie wywierający presji1. Mogą w nim uczestniczyć zarówno osoby głęboko wierzące jak i ateiści. Nie ma ograniczeń wiekowych, każdy jest mile widziany. Udział w kursie jest bezpłatny i można z niego zrezygnować w dowolnym momencie.

Reklamy

Każde spotkanie rozpoczyna się od kolacji, podczas której uczestnicy swobodnie ze sobą rozmawiają. O wszystkim. Czasem tematami są kwestie religijne a czasem uczestnicy dzielą się swoimi przeżyciami z ostatniego tygodnia. Nie ma ustalonego scenariusza, to czas aby lepiej się poznać i nawiązać więzi. Po kolacji następuje krótki wykład, najczęściej w formie filmu. Problematyką są zagadnienia chrześcijańskie, jednak bardziej niż na dogłębnej analizie doktryny, skupiają się na roli chrześcijaństwa w naszym życiu. Po seansie następuje czas na dyskusję w małych grupach. Nie ma poglądów zabronionych, każdy ma prawo wypowiedzieć się zgodnie z własnymi przekonaniami. Nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Jedyne ograniczenia to przestrzeganie zasad kultury osobistej i wzajemny szacunek.

Idea Alphy została zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii w latach 70-tych przez londyńskiego pastora Charlesa Marnhama. Kilkanaście lat później za sprawą Nicky’ego Gumbel’a Alpha przeżywała prawdziwy rozkwit. Liczba edycji wyewoluowała z czterech w 1991 roku do ponad dziesięciu tysięcy w roku 1998. Jak dotąd udział w kursie wzięło ponad 24 mln ludzi w przeszło 100 krajach na świecie2. Można więc powiedzieć, że Alpha to fenomen globalny. Co sprawia, że ten niepozorny kurs zachwyca ludzi z całego świata?

Dlaczego warto?

To pytanie najlepiej zadać uczestnikom kursu. Jak to zwykle bywa, nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Każdy ma swoje własne odczucia.

Kurs Alpha był i jest odpowiedzią na mój osobisty głód duchowy, odpowiedzią na pytania zadawane w moim sercu i głowie” – mówi uczestniczka pierwszej żukowskiej edycji kursu, obecnie gospodarz małej grupy.

Podczas kursu poruszanych jest wiele kwestii, które dotyczą każdego z nas. Chociażby takich jak przebaczenie. Każdy ma coś do powiedzenia, ludzie się otwierają. A gdzie indziej można porozmawiać o takich sprawach? Praktycznie nigdzie, a każdy tego potrzebuje”.

A czy naprawdę dzięki Alphie zdarzają się nawrócenia?

Uczestnicy nie mają wątpliwości: „Oczywiście , że kurs Alpha może spowodować nawrócenie, ale jest też do tego potrzebna nasza wola”.

Nie byłem wierzący, nie rozumiałem co to w ogóle znaczy wierzyć. Dopiero tam poznałem sens modlitwy i jej wartość. Wyzbyłem się błędnych wyobrażeń na temat wspólnoty Chrześcijan i poznałem wspaniałych ludzi” opowiada jeden z uczestników. Wątek nowych znajomych przebija się nieustannie podczas rozmów o kursie Alpha. „Dzięki Alphie poznałam nowych ludzi”, „Nie czuję się już taka samotna”. „Poleciłbym Alphę osobom samotnym, gdyż na Alphie nawiązują się nowe znajomości i już taka osoba nie musi żyć w samotności”. Co jeszcze zaskoczyło uczestników pozytywnie?

Atmosfera. Wszyscy są życzliwi, pomocni, niekiedy możemy mieć w współuczestnikach większe wsparcie niż we własnej rodzinie”. „Otwartość na wszystkich, szacunek do każdego, rozwiązywanie konfliktów”. Pośród wypowiedzi pojawiają się także te dotyczące spraw organizacyjnych: „Pyszne jedzenie”, „Jestem pod wrażeniem organizacji. Elegancko zastawiony stół, dobra kolacja, przyjemna muzyka w tle. Dodatkowo organizatorzy zadbali o opiekę nad dziećmi dla osób, które nie mają ich z kim zostawić. Perfekcjonizm”.

Każde spotkanie trwa dwie godziny. Uczestnicy podzieleni są według wieku. Na osobnym piętrze swoje spotkania odbywa młodzież. Wiele osób uważa, że jest to najważniejsza grupa. „Alpha pomaga młodym ludziom przejść przez trudny okres dorastania. Mają tam niewyobrażalne wsparcie – w sobie nawzajem. A w tym wieku rówieśnicy są najważniejsi. Kiedy na nich patrzę, myślę, że lepszej pomocy nie mogliby dostać.” Jedna z uczestniczek mówi wprost: „Dla mnie Alpha młodzieżowa to jedna z ostatnich nadziei na to, że Kościół w Polsce jeszcze nie umarł”. No właśnie, a co o Alphie sądzi Kościół?

Komentarz Kościoła Katolickiego

Kurs Alpha został oficjalnie zaakceptowany przez Konferencję Episkopatu Polski. „Alpha ma opinię skutecznego narzędzia ewangelizacji, zwłaszcza ludzi młodych, np. studentów. Chcę zaświadczyć, że może być z wielkim pożytkiem prowadzona w każdym środowisku – także tradycyjnych, wiejskich, małych parafii” – twierdzi Arcybiskup Grzegorz Ryś. Alpha przyjmuje wartości, które są także fundamentem ustanowionej przez papieża Franciszka Międzynarodowej Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej:

– Promowanie i pogłębianie łaski chrztu w Duchu Świętym

– ewangelizacja

– zaangażowanie w posługę na rzecz jedności wszystkich chrześcijan3

Ewangelizacja jest powinnością każdego chrześcijanina. Szczególnie w czasach masowego odejścia od Boga istotne jest szerzenie Dobrej Nowiny. I przekonywanie, że Kościół nie musi być nudny ani oceniający. Nieżyjący już czeski arcybiskup Miloslav Vlk o Alphie mówił: ”Alpha jest wyraźnie darem Boga. Ponieważ ludzie chcą doświadczyć i dotykać Boga, Boga który jest blisko, a Alpha stwarza taką możliwość4”. Zauważmy, że jest to opinia duchownego z najbardziej zlaicyzowanego państwa w Europie. Może więc nie wszystko stracone? Może nieprzychylny chrześcijaństwu trend da się jeszcze odwrócić? Spójrzmy na liczby. W 1990r. w niedzielnej mszy uczestniczyło 50.3% Polaków. Po niespełna trzydziestu latach, w 2019 tylko 36,9%. U młodzieży spadek praktyk religijnych to aż 50%5. To ogromny regres. Jakie liczby w kontrze prezentuje Alpha? Według badań po tym kursie 78% chrześcijan nie chodzących wcześniej do kościoła bardziej zaangażowało się w regularne uczestnictwo w nabożeństwach lub w mszy świętej6. Jest więc szansa na rewitalizację Kościoła. Potrzeba tylko dać szansę, przede wszystkim sobie samemu i własnej relacji z Bogiem.

A może by spróbować?

Każdy powód jest dobry, żeby spróbować uczestnictwa w kursie Alpha. To może być nuda, samotność, kryzys wiary czy chęć zaangażowania się w Ewangelizację. Nie ma powodów niższego czy wyższego rzędu. Każdy jest mile widziany. Każdy może się wypowiedzieć. Każdy może się wypisać w dowolnym momencie. To nic nie kosztuje a może zapełni pustkę w życiu. Pustkę z której czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Żukowski kurs organizowany jest pod egidą Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Następna edycja rozpoczyna się 30 stycznia.

Zapisy na Alphę w Żukowie oraz sąsiadującym Leźnie już zostały uruchomione:

Alpha Żukowo- zapisy

1 https://www.fraternia.com.pl/kurs-alpha/

2 https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_course

3 Dyrektorium Alpha w Kontekście Katolickim, wyd.nowaewangelizacja

4 Dyrektorium Alpha w Kontekście Katolickim, wyd.nowaewangelizacja

5 https://portalstatystyczny.pl/kosciol-katolicki-w-polsce-spada-religijnosc-wsrod-mlodych-osob/

6 Dyrektorium Alpha w Kontekście Katolickim, wyd.nowaewangelizacja

 

2 komentarze

  1. Było super, ludzie co to prowadzą są niesamowici 🙂

  2. Byłam, polecam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*