Czy potrafimy szanować swoją odmienność? Czy umiemy rozmawiać? Jak reagować na wyśmiewanie swoich rówieśników w klasie i szkole? Czy hejt istnieje? Za nami wydarzenie profilaktyczno-edukacyjne „Nie bądź dzbanem 2019, czyli spotkanie na poziomie”. Temat tegorocznej edycji brzmiał: „Hejt w szkole, początkiem mowy nienawiści w dorosłym życiu?”
[Not a valid template]„Nie bądź dzbanem, czyli spotkanie na poziomie” to nowe zadanie realizowane przez Stowarzyszenie Ludzi z Inicjatywą „Chmielno Non-Stop„. Skierowany jest do młodzieży z terenu powiatu kartuskiego. Zadanie ma celu edukowanie oraz inspirowanie młodych ludzi, a także działalność profilaktyczną w zakresie zdrowia psychicznego poprzez organizowane wykłady oraz konkurs filmowy. To wyjście naprzeciw obecnym problemom młodych ludzi. Chcemy promować pozytywne postawy. Dodatkowo poprzez to zadanie, chcemy zwalczać i pomagać w problemach młodzieży.
Na zaproszenie odpowiedziały cztery szkoły, których uczniowie zjawili się na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Uczestnikami były podopieczni Szkoły Podstawowej w Chmielnie, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach.
Debata oksfordzka
Wydarzenie rozpoczęło się od pokazowej debaty oksfordzkiej w wykonaniu uczniów ZSZiO w Kartuzach oraz ZSP w Somoninie pod opieką nauczycielek: Iwony Cyrockiej oraz Agnieszki Głodowskiej. Ideą debat oksfordzkich jest kształcenie w młodzieży wiele różnych umiejętności. Uczą się oni formułować swoje myśli, poglądy, prezentować je na forum publicznym i brać za nie odpowiedzialność. Debaty wyzwalają w nich pomysłowość, inwencję twórczą, dają szansę na prezentowanie swoich poglądów w poszanowaniu opinii innych rozmówców. Tegoroczna teza debaty brzmiała: „Media społecznościowe sprzyjają hejtowi i mowie nienawiści”.
Prelekcje
W tym roku prelegentami podczas wydarzenia byli: Martyna Puchalska – psycholog oraz psychoonkolog a także wykładowca akademicki oraz terapeutka uzależnień Magdalena Borkowska. Martyna Puchalska poruszyła problematykę dialogu. Uczniowie mogli zastanowić się m.in. nad tym, czy konfliktowi są ludzie czy też sytuacje oraz czy umiemy dzisiaj rozmawiać. Natomiast Magdalena Borkowska rozmawiała ze słuchaczami o hejcie, nie tylko tym w sieci.
I konkurs filmowy
Spotkanie było także okazją do rostrzygnięcia I konkursu filmowego „Nie bądź dzbanem”. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu kartuskiego nadsyłali filmy, bądź spoty nawiązujące tematyką do tzw. „hejtu”, czy też języka nienawiści w kontekście problemów młodzieży. Prace oceniało jury w składzie: Piotr Lewna – twórca kanału na Youtube „Ten od marketingu„, Martyna Puchalska – psycholog i psychoonkolog oraz fotograf Aleksandra Robak. Przyznano również nagrodę publiczności. W trakcie trwania wydarzenia zaprezentowane zostały wszystkie nadesłane filmy, a słuchacze mogli zagłosować na najlepszy. Ostatecznie nagrody otrzymali:
1. miejsce – ZSZiO w Kartuzach (uczniowie: Ania Mikielewicz, Natalia Wolska, Weronika Kwidzińska i Milena Walkusz, opiekun: Iwona Cyrocka)
2. miejsce – ZSP w Somoninie (uczniowie: Sandra Drążkowska, Kornelia Patoka, Weronika Woźniak, Przemysław Birr i Damian Richert, opiekun: Agnieszka Głodowska)
3. miejsce – SP w Chmielnie (uczniowie: Piotr Czerwionka i Maksymilian Cieszyński, opiekun: Joanna Ławicka)
Nagroda publiczności (60 głosów): ZSZiO w Kartuzach (uczniowie: Anna Mikielewicz, Natalia Wolska, Weronika Kwidzińska i Milena Walkusz, opiekun: Iwona Cyrocka)
„Nie bądź dzbanem 2019, czyli spotkanie na poziomie”
Wydarzenie poprowadziły Martyna Fiołek oraz Khrystyna Fetisova. Spotkanie odbyło się dzięki dofinansowaniu Powiatu Kartuskiego.
Patronatem honorowym wydarzenie objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Kartuski Bogdan Łapa oraz Wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda.
fot. ZSP Somonino, Chmielno NON-STOP
Najnowsze komentarze