Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego w Gdańsku w 2018 r. Fot. archiwum UMWP

9 czerwca czeka nas XIII Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego to niezwykła okazja by poznać smaki ściśle związane z regionem, wytwarzane wyłącznie w województwie pomorskim według wieloletnich, tradycyjnych metod i receptur. Już w niedzielę 9 czerwca 2019 r. w godzinach 9:00 – 17:00 na plac przy katedrze oliwskiej w Gdańsku-Oliwie.

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego w Gdańsku w 2018 r. Fot. archiwum UMWP
Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego w Gdańsku w 2018 r. Fot. archiwum UMWP

Niedzielna impreza to smakowita gratka dla każdego, kto lubi kuchnię regionalną. Jest znakomitą okazją do poznania i spróbowania specjałów z listy produktów tradycyjnych, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której wytwórcy z Pomorskiego zarejestrowali aż 178 wyrobów spożywczych (daje to naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce wśród 16 województw).

XIII Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego – co nas czeka?

Stoiska kiermaszowe ustawione będą w uliczce bp. Edmunda Nowickiego i na terenie placu przed archikatedrą. W domkach ekspozycyjnych będzie można znaleźć produkty pochodzące z całego Pomorskiego. Smaki regionu są przekazywanym z pokolenia na pokolenie elementem kultury materialnej poszczególnych grup etnicznych żyjących w różnych częściach naszego województwa. Panie zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich, dbając o zachowanie tradycji i obyczajów  przyrządzą np.  kiszkę kaszubską (cziszka kaszubska), kotlety czy polewkę z ryb po kaszubsku, smalec  ze skwarkami podany na domowym chlebie żytnim oraz słynne  w regionie ruchanki, czyli placuszki z ciasta chlebowego lub drożdżowego. A do tego najróżniejsze przetwory w słoikach:  konfitury, dżemy, syropy, soki pochodzące z ich gospodarstw.

Reklamy

Pomorskie to bogate zasoby naturalne takie jak lasy czy jeziora, a szczególnie jeziora Raduńskie tworzące Szwajcarię Kaszubską. To w tym rejonie jest odławiana i wędzona sielawa, nazywana przez Kaszubów „morynką”, „morënką”. Na stoiskach kiermaszu pojawią się też inne ryby słodkowodne jak i morskie: dorsz, makrela oraz popularny śledź, który dominuje w kuchni pomorskiej od setek lat jaki i  w wersji nowoczesnej: koreczki śledziowe z ksylitolem wyprodukowane z naturalnych komponentów w gospodarstwie rybackim. Tradycyjne rybne przysmaki prosto z rąk gospodyń wiejskich to: śledź bałtycki po rybacku, śledź po kaszubsku – „Hylyng” opiekany z cebulą lub pasztet z pomuchla (dorsza) po kaszubsku.

Pojezierze Kaszubskie to również region, który sprzyja uprawie wyjątkowo aromatycznych i słodkich truskawek, które mają już stuletnią tradycję. Doceniła to Unia Europejska nadając truskawce kaszubskiej znak żywności wysokiej jakości Chronione Oznaczenie Geograficzne. Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego działające na terenie obfitującym w plantacje Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek przetwarzają te smaczne czerwone owoce. Przygotują konfitury i kompoty.

Nie zabraknie również słodkich smakołyków z Kaszub takich jak: amoniaczki – ciasteczka na niedzielę, kaszubski sernik z ziemniakami, rogaliki z wiśniami, młodzowy kuch z kruszonką, wafle gdańskie. Panie upieką także sznëki z glancã  czy pùlwerkùcha co w tłumaczeniu z języka kaszubskiego oznacza drożdżówkę lukrowaną i ciasto proszkowe.

Jarmark to także okazja do poznania leczniczych właściwości  produktów wytworzonych na bazie ziół i owoców i warzyw. Na stoiskach będzie można kupić: dynię po królewsku, brzad (suszone owoce), syrop z mniszka lekarskiego, syrop z pędów sosny, żurawinę ucieraną na surowo czy sok z kwiatu czarnego bzu.

Do wyboru będzie też wiele rodzajów miodu prosto z pomorskich barci, również te tradycyjne: miód Pszczółkowski lub miód leśny z Biernatki. Miód jest stosowany powszechnie w przepisach kulinarnych, a przy okazji wzmacnia organizm, ma właściwości prozdrowotne oraz dietetyczne.

Smakoszom produktów mięsnych szeroką ofertę swojskich wyrobów zaprezentują rzeźnie i masarnie, które specjalizują się w wyrobach wieprzowych. Słyną one m.in. z czarnego salcesonu  (blutka), boczku wieprzowego wędzonego, kaszanki po kaszubsku, wątrobianki (leberka) i szynki  wieprzowej wędzonej.

Święto pomorskiej żywności to również możliwość nabycia produktów bezpośrednio od producentów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Członkami Sieci są restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, rolnicy, piekarnie, mleczarnie i  przetwórnie spożywcze, np. runa leśnego. Ich produkty są oznaczone logo „Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie” potwierdzającym, że żywność ma najwyższą jakość i została przygotowana z surowców pozyskanych na Pomorzu lub na podstawie tradycyjnych regionalnych receptur i metod. Takim przykładem jest piwo pomorskie. Historia piwa w naszym regionie sięga czasów średniowiecza, czego dowodem były przywileje warzenia piw nadawane miastom na terenie Pomorza w tym okresie.

Konkurs Kulinarny – XIII Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

W ramach Święta Produktu Regionalnego przy Pałacu Opatów w godzinach 11.00-16.00 zostanie przeprowadzony Konkurs Kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki”. Celem konkursu jest nie tylko przybliżenie tradycji kulinarnych Pomorskiego, ale także poszukiwanie potraw i produktów, które mają związek z regionem pomorskim i mogą zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. To również promocja pomorskiej kultury z jej regionalną różnorodnością i dziedzictwem lokalnych społeczności. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach:

– potrawa

– produkt

Pierwsza kategoria przeznaczona jest wyłącznie dla restauratorów prowadzących całoroczną działalność gastronomiczną.  Konkurs na najlepszy produkt skierowany jest do producentów tradycyjnych i lokalnych produktów żywnościowych.  Przeprowadzony zostanie czterech podkategoriach: produkt pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego, napoje oraz inne np. produkt mieszany roślinno-zwierzęcy.

Info i foto: UMWP w Gdańsku

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*