Zobacz przepiękną wystawę haftu kaszubskiego – jest już dostępna w Żukowie!

Zobacz przepiękną wystawę haftu kaszubskiego – jest już dostępna w Żukowie!

Goszczenie pokonkursowej wystawy haftu kaszubskiego z Lini na stałe wpisało się już w kalendarz imprez kulturalnych, jakie odbywają się w Żukowie w okresie wakacyjnym. Sam konkurs odbył się w czerwcu i była to jego XXIII edycja. Wzięli w niej udział hafciarze nie tylko z Pomorza, ale także np. z Warszawy.

Na żukowskiej wystawie mamy okazję zobaczyć najpiękniejsze z ponad 400 nadesłanych do konkursu prac. 201 autorów własnoręcznie wyhaftowało m.in. obrusy, bieżniki, poduszki czy czepki kaszubskie. Prace przygotowano zgodnie z kanonami kaszubskich szkół haftu, których mamy siedem: borowiackiej, puckiej, słupskiej, tucholskiej, wejherowskiej, wdzydzkiej i żukowskiej. W tym roku możemy zobaczyć również obrusy wyhaftowane pięknym wzorem czepcowym.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział opiekun wystawy Edmund Szymikowski, włodarze gminy Żukowo Burmistrz Wojciech Kankowski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Szmidtke i Radnymi Bogumiłą Ropel i Tyberiuszem Trederem, Dyrektor Domu Kultury z Lini Jan Trofimowicz, Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Tomasz Fopke, Dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie Aleksandra Rogalewska-Kania. Przewodniczący żukowskiego partu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Józef Belgrau, sołtysi: Genowefa Zasada (Glincz), Elżbieta Klinkosz (Skrzeszewo), Stanisław Szreder (Żukowo), Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie Mirosława Żołna, Marian Jeliński ze Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie oraz żukowskie hafciarki:  Wanda Dzierzgowska, Małgorzata Gruba, Maria Płotka, Bernadrta Reglińska, towarzyszyło im młode pokolenie: Martyna Płotka i Antonina Gruba.

Reklamy

– Jest to niezwykle miłe kiedy się słyszy, że prace żukowskich hafciarek i hafciarzy doceniane są podczas różnych spotkań. Dla Żukowa pełną nobilitacją jest to, że haft kaszubski szkoły żukowskiej jest tak bardzo zauważony na terenie kraju i jest wpisany na krajową listę dziedzictwa kulturowego niematerialnego. Najważniejsze jednak jest to że są osoby, które chcą przekazywać tę wiedzę młodym pokoleniom i niezmiernie cieszy, że młode pokolenie chce przejąć i kultuwować tę tradycję – mówił podczas otwarcia wystawy włodarz Żukowa.

Jak przyznaje sam organizator konkursu, Edmund Szymikowski zainteresowanie konkursem wzrasta i pod ocenę jury nadsyłane jest coraz więcej prac. Podczas rozstrzygnięcia konkursu można było zobaczyć wszystkie dzieła i ogrom pracy dorobku kulturalnego.

– Ta wystawa w roku jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości wpisuje się bardzo mocno w patriotyzm lokalny. Dłonie Pań i serca, które przetrwały te najtrudniejsze czasy okresu międzywojennego, wojennego czy powojennego. To wszystko mogłoby zaginąć gdyby zabrakło ludzi bardzo silnie związanych z regionem, z tym miejscem i z kultuwowaniem tradycji, za co bardzo serdecznie dziękuję – spuentował Jan Trofimowicz.

Czasowa wystawa haftu kaszubskiego w ubiegłym roku gościła w Ansbach w Bawarii, zaś w październiku tego roku będzie ją można podziwiać również w Sejmie.

W Żukowie natomiast można ją zwiedzać codziennie w godz. 10 – 18 w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żukowie (ul. Kościerska 2A) do 2 września. Prosimy o pozostawienie aut na parkingu przy kościele pw. WNMP w Żukowie (vis a vi CZK). Opiekunkami wystawy są żukowskie hafciarki: Maria Płotka, Małgorzata Gruba i Bernadeta Reglińska. WSTĘP WOLNY!

DSC_0030

Zdjęcie 2 z 5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*