O księdzu podpułkowniku Józefie Wryczy na Remusowym Kręgu

O księdzu podpułkowniku Józefie Wryczy na Remusowym Kręgu

Marcowe spotkanie członków Remusowego Kręgu odbyło się pod znakiem opowieści o księdzu podpułkowniku Józefie Wryczy. Opowiadał o nim regionalista i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Krzysztof Korda.

Marcowe spotkanie członków Remusowego Kręgu odbyło się pod znakiem opowieści o księdzu podpułkowniku Józefie Wryczy. Opowiadał o nim regionalista i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Krzysztof Korda. Jest on autorem książki „Ks. ppłk Józef Wrycza (1884–1961). Biografia historyczna”.

Wielki Kociewiak na Remusowym Kręgu

W czasie spotkania członkowie Remusowego Kręgu, tradycyjnie złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Franciszka Kręckiego. Odczytano również fragment „Żëcé i przigòdë Remùsa”.

Reklamy

Głównym punktem marcowego spotkania był wykład Krzysztofa Kordy. Przybliżył on zebranym sylwetkę księdzem podpułkownika Józefa Wryczy, ps. „Rawycz”, „Delta”, „Śmiały”. Urodził się on 4 lutego 1884 roku w Zblewie. uczęszczał do Collegium Marianum w Pelplinie, a następnie do gimnazjum humanistycznego w Chełmnie. Związany był z ruchem młodokaszubów, gdzie współpracował m.in. z Aleksandrem Majkowskim.

Jako młody wikary jest był kierowany do pracy w parafiach na całym Pomorzu i ziemi chełmińskiej: od Żarnowca po Śliwice, od Jastarni po Gruczno.W czasie wojny polsko-bolszewickiej był proboszczem 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. Po zakończeniu służby w WP został wikarym w Kowalewie, a we wrześniu objął parafię w Wielu. Patronował konspiracyjnej organizacji „Gryf Kaszubski”, która przekształciła się później w Tajną Organizację Wojskową „Gryf Pomorski”. Od zakończenia działań wojennych aż do śmierci był stale obserwowany i nękany przez Urząd Bezpieczeństwa. Zmarł 4 grudnia 1961 roku w Tucholi.

22-IMG_1677

Zdjęcie 3 z 22

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*