Wojciech Sankiewicz: Czym jest zdrowa dieta w praktyce?

Wojciech Sankiewicz: Czym jest zdrowa dieta w praktyce?

Coraz częściej słyszymy o zaletach stosowania zdrowej diety. Każdy z nas wie, że jest ona niezbędna, aby utrzymać dobrą kondycję swojego organizmu i zgrabną sylwetkę. Ale nie każdy z nas wie, co się kryje pod tym mitycznym pojęciem „zdrowa dieta”. Jeśli nie zamierzasz wywracać swojego życia o 180 stopni, jeśli nie zamierzasz zamieniać się ascetę, dla którego istota sensu istnienia leży w idealnie dopiętej diecie, a chcesz zadbać o siebie, to mam coś specjalnie dla Ciebie. Przygotowałem 5 kluczowych punktów, które tłumaczą jak w praktyczny sposób wdrożyć zdrową dietę do swojego życia.

Nisko przetworzona żywność – skup się na tym, aby wkładać do swojego koszyka na zakupach produkty, z których samodzielnie przyrządzisz potrawę. Zrezygnuj z gotowych produktów, które wystarczy tylko wyjąć z opakowania i zjeść. Jest taka złota zasada: (trochę uproszczona, ale się sprawdza) im skład na opakowaniu produktu jest krótszy, tym produkt jest lepszy.

Porcja warzyw dziennie – banał, ale mało kto się do tego stosuje. Zrozum, że plasterek pomidora na kanapce, czy frytki to nie jest porcja warzyw. Najpraktyczniejszym sposobem, aby zjeść porcję warzyw dziennie jest przygotowanie na jeden posiłek sałatki. Mix sałat, pokrojony pomidor, cebula, ser mozzarella, łyżka oliwy i mamy idealny posiłek. 3 minuty roboty… to jest naprawdę proste i smaczne.

Typ śródziemnomorski – Wszyscy widzimy w jak dobrym zdrowiu i kondycji żyją ludzie mieszkający w basenie morza śródziemnego. Ich styl życia i dieta odgrywają kluczową rolę. Postaraj się, aby Twoja dieta był jak najbardziej zbliżona do diety śródziemnomorskiej. Spożywaj dużą ilość tłuszczów nienasyconych (ryb, oliwy z oliwek), warzyw jednocześnie ograniczając przy tym spożycie cukru.

Usystematyzowana – ureguluj swoją dietę. Daj szansę swojemu metabolizmowi przyzwyczajenia się do jakiegoś systemu. Jedz posiłki regularnie. Każdego dnia staraj się zjeść śniadanie o tej samej porze, obiad o tej samej porze i kolacje o tej samej porze unikając podjadania między posiłkami. Ilość posiłków nie ma aż tak dużego znaczenia jak ich regularność.

Zdrowa psychicznie – to jest najważniejszy punkt. Pamiętaj o tym, że dieta jest dla nas, a nie my dla diety. Jedz zdrowo, ale nie odmawiaj sobie kawałku torta na urodzinach u babci, nie odmawiaj sobie pizzy ze znajomymi, czy rozchodniaczka u szwagra. 90 procent posiłków jesz zdrowo po to, aby 10 procent niezdrowych posiłków Tobie nie zaszkodziło. Pamiętaj tylko, żeby trzymać się tej zasady i przypadkiem nie zamienić proporcji.

Jeśli zainteresował Ciebie ten temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej zapraszam do obejrzenia bądź odsłuchania pełnego materiału na platformie YouTube. Tymczasem bardzo dziękuję, że poświęciłeś czas na przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję, że udało mi się przekazać Tobie choć trochę wartościowej treści.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*