W Kartuzach w czwartek na uroczystości upamiętniono 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W obchodach uczestniczyli m.in. europosłanka Anna Fotyga, radni sejmiku wojewódzkiego z PiS, przedstawiciele władz powiatu i gminy Kartuzy oraz przedstawiciele miejscowych stowarzyszeń i instytucji.
[Not a valid template]W czwartek przy obelisku Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Kartuzach odbyły się uroczystości upamiętniające 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość rozpoczęła się w samo południe, po hejnale Kartuz. Wydarzenie zorganizowało Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuzy, którego przedstawicielem jest Kazimierz Socha-Borzestowski. Na obchodach uczestniczyli m.in. europosłanka Anna Fotyga, Roman Dambek, radni Sejmiku Województwa Pomorskiego, przedstawiciele władz powiatu i gminy Kartuzy, tutejsi radni oraz członkowie kartuskich stowarzyszeń i instytucji. Wszyscy obecni w ramach upamiętnienia złożyli kwiaty pod obeliskiem poświęconym „Ince”.
– Jeżeli mówimy o Powstaniu Warszawskim to musimy powiedzieć o jednej osobie. O byłym prezydencie Rzeczypospolitej Lechu Kaczyńskim, który uhonorował Powstanie Warszawskie tym, że za jego kadencji, jako prezydenta miasta Warszawy, powstało Muzeum Powstania Warszawskiego – mówił Kazimierz Socha-Borzestowski, przewodniczący Towarzystwa Upiększania Kartuz i członek związku piłsudczyków.
Europosłanka Anna Fotyga podziękowała za przypomnienie postaci Lecha Wałęsy i opowiedziała o swojej historii powrotu po latach na Pomorze. Złożyła m.in. także hołd wszystkim bohaterom i poległym na ziemi kartuskiej oraz Pomorzu.
1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Formalnie siły powstańcze były znaczące. Do walki stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej zorganizowanych w Zgrupowania obejmujące bataliony i inne formacje zbrojne oraz niewielkie ilości innych organizacji podziemnych w tym prokomunistycznej Armii Ludowej. Przewidziane na kilka dni Powstanie trwało w rezultacie 63 dni będąc największym tego typu zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. W powstaniu poległo około 16.000 powstańców i około 150.000 ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych. Około 650.000 ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie a stamtąd 150.000 do przymusowej pracy w Niemczech a 50.000 do obozów koncentracyjnych.
Najnowsze komentarze