Urząd Miejski bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

Urząd Miejski bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

Kartuski samorząd pozyskał ponad 183 tys. złotych z PFRON-u na projekt „Likwidacja barier informacyjno-komunikacyjnych i architektonicznych w budynku Urzędu Miejskiego w Kartuzach”. Dzięki niemu obiekt będzie bardziej dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 229 tys. złotych, dofinansowanie ze środków PFRON-u w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna” wynosi 80 proc. Pozostała część kwoty – 45 tys. zł pochodzi z budżetu gminy Kartuzy.

Projekt ma pomóc w zlikwidowaniu barier architektonicznych w zakresie wejścia do budynku, orientacji i poruszania się po urzędzie dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz w likwidacji barier informacyjno-komunikacyjnych w zakresie obsługi osób ze szczególnymi potrzebami i informacji o działalności urzędu.

Reklamy

Zadanie będzie realizowane w dwóch aspektach – dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej. Pierwszy z nich obejmie m. in. wymianę poręczy przy schodach wewnętrznych oraz wyposażenie obiektu w krzesełko ewakuacyjne przy klatkach schodowych.

W zakresie dostępności komunikacyjno-informacyjnej zastosowane zostaną takie ułatwienia jak np. głosowy system nawigacyjno-informacyjny związany z lokalizacją znaczników na obszarze całego budynku urzędu, montaż systemu dźwiękowego wzywania pomocy przed wejściem do budynku dla osób mających trudność w samodzielnym poruszaniu się, wykupienie usługi Tłumacza PJM, dostępnego online (wprowadzenie usługi tłumaczenia online na język migowy, tłumaczenia na żywo), a także zakup metkownicy brajlowskiej z zapasową taśmą do oznakowania pomieszczeń i przedmiotów.

Realizację zadań zaplanowano na lata 2023 i 2024. Umowę o dofinansowanie burmistrz Kartuz Mieczysław G. Gołuński w towarzystwie zastępcy Sylwii Biankowskiej podpisał z dyrektorem gdańskiego oddziału PFRON Dariuszem Majorkiem w piątek, 17 listopada.

Urząd Miejski w Kartuzach, (Oprac. Andrzej Baranowski)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*