Umowa kupna sprzedaży samochodu – niezbędne formalności przy zakupie auta

Umowa kupna sprzedaży samochodu – niezbędne formalności przy zakupie auta

Zakup samochodu wiąże się z licznymi formalnościami, których musimy dopełnić. Jego podstawę stanowi sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Dokument nie może zawierać żadnych niedomówień, ponieważ wgląd ma do niego towarzystwo ubezpieczeniowe, a także Urząd Skarbowy. Co powinno się w nim znaleźć, co dzieję się z ubezpieczeniem OC i kiedy należy zgłosić sprzedaż auta do właściwego urzędu? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania.

Umowa sprzedaży samochodu – jak ją sporządzić?

Umowa kupna sprzedaży auta może zostać sporządzona odręcznie na zwykłym papierze. Nie ma konieczności przygotowywania odpowiedniego druku do tego celu, chociaż oczywiście znajdziemy je bez problemu w sieci. Z pewnością gotowe wzory stanowią duże ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które nie do końca wiedzą, jak taka umowa ma wyglądać. Niemniej, wystarczający będzie arkusz zwykłego papieru, na którym muszą znaleźć się wszystkie dane sprzedającego oraz kupującego, takie jak m.in. imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL oraz numer dowodu osobistego. Kolejne dane dotyczą przedmiotu sprzedaży, czyli auta. Na umowie zawrzeć należy markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a także cenę samochodu. Nie możemy przy tym zapomnieć o dacie sporządzenia umowy oraz złożeniu podpisów przez obie strony biorące udział w transakcji. Co ważne, umowa powinna zostać przygotowana w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Więcej na ten temat dowiedzieć można się na https://kapitalni.org/pl/artykuly/wzor-przykladowej-umowy-kupna-sprzedazy-samochodu,73,374

Polisa OC i AC

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu zaraz po jego sprzedaży? Ubezpieczenie OC przechodzi na nowego nabywcę auta, co oznacza, że może z niej korzystać do końca jej trwania. Sprzedający musi jednak powiadomić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży pojazdu w przeciągu 14 dni. W innym wypadku w przypadku ewentualnej szkody, która zostanie spowodowana przez nowego właściciela auta, to on zostanie obarczony jej konsekwencjami (skutkować będzie to głównie utratą zniżek). Nowy właściciel ma także prawo do rezygnacji z dotychczasowej polisy OC i zawarcia umowy z innym ubezpieczycielem. Nieco inaczej wygląda za to kwestia polisy AC. Ubezpieczenie traci ważność w chwili sprzedaży samochodu.

Reklamy

Sprzedaż auta – gdzie trzeba zgłosić?

Sprzedaż pojazdu należy zgłosić w wydziale komunikacji, w której dany pojazd został uprzednio zarejestrowany. Poproszeni zostaniemy wówczas o przedstawienie umowy kupna-sprzedaży. Czas rejestracji pojazdu wynosi 30 dni. Co więcej, na nowym właścicielu spoczywa obowiązek zgłoszenia nabycia auta w urzędzie skarbowym. Służy do tego formularz PCC-3. Jeżeli jednak nabywców pojazdu jest więcej (min. 2 osoby), to do rejestracji posłuży formularz PCC-3A, który zawiera także informację o pozostałych uczestnikach transakcji zakupu auta. Nieco inaczej wyglądają formalności w przypadku zakupu auta od firmy. W tej sytuacji nie jest wymagana umowa kupna-sprzedaży. Wystarczająca okaże się faktura VAT, warto uzupełnić ją o dodatkowe zapisy, które potwierdzą, że auto wolne jest od roszczeń osób trzecich i wad prawnych, a ponadto nie stanowi przedmiotu postępowania ani zabezpieczenia. Tego rodzaju zapis może także pojawić się w standardowej umowie kupna-sprzedaży samochodu.

Po sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży należy ją dokładnie sprawdzić. Wszelkie wątpliwości czy niezgodne informacje działają na naszą niekorzyść, dlatego jest to tak istotne. Umowa powinna zostać spisana w dniu dokonania transakcji.

Jeden Komentarz

  1. Świetne informacje i bardzo przydatne, ponieważ często dochodzi do zakupu i sprzedaży samochodu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*