Słynna „szkoła na Wzgórzu” jako jedyna w pow. kartuskim współpracuje z Fundacją „Zwolnieni z Teorii” i może poszczycić się osiągnięciami w ogólnopolskiej olimpiadzie, dotyczącej projektów społecznych. O co dokładnie chodzi? Zachęcamy do przeczytania artykułu!
Czym jest ta Olimpiada? „Zwolnieni z Teorii” to, jak piszą na własnej stronie internetowej, „platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych”.
Co daje udział w ZzT? Udział ma na celu rozwinąć kluczowe kompetencje przyszłości tzw. 4K. Zalicza się do nich: kreatywność, kooperacja, komunikacja oraz krytyczne myślenie. Przykładowo – uczeń/uczennica zdobywają wiedzę praktyczną jak nawiązać współpracę z daną firmą poprzez profesjonalne pisma, rozmowy oraz kontakty cyfrowe.
Równocześnie można pozbyć się tremy na przykład: występując publicznie przed zebraną publicznością lub internecie. Wykształca również w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za swoje działania oraz punktualność. Rozwija ponadto efektywne pracowanie w grupie. Są to bardzo pożądane umiejętności w przyszłościowych zawodach.
Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział? Wystarczy zauważyć problem społeczny w twojej okolicy, bądź na szerszą skalę – zebrać zespół maksymalnie do 10 osób, znaleźć sposób na jego rozwiązanie i zrealizować swoje założenia. Tematyka dowolna.
Co po zakończeniu projektu? Każdy kto ukończy projekt otrzymuje międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami oraz zaproszenie na Wielki Finał, który odbywa się w Warszawie. Wyróżnione projekty dostają statuetki na poziomie wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Równocześnie wyłoniony przez strategicznych sponsorów ZzT projekt może dostać dofinansowanie na dalszy rozwój swojej inicjatywy. Na samej gali można również poznać uczestników innych projektów z całej Polski oraz specjalnych gości. W tym roku takimi gośćmi byli między innymi: Rafał Trzaskowski i Katarzyna Lubnauer.
W powiecie kartuskim jedyną szkołą współpracującą z Fundacją „Zwolnieni z Teorii” jest „Szkoła na Wzgórzu” w Kartuzach. ZSZiO oferuje pomoc opiekunów, którzy w razie trudności podpowiedzą co można byłoby zrobić, jednakże nie wykonają zadania za uczniów.
W X edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Srebrne Wilki, czyli nagrody dla najlepszych projektów społecznych w województwie otrzymały dwa zespoły ze Wzgórza – „Kaszëbë LEBE II” oraz „Sztuka nas Łączy”. Jest to ogromne osiągnięcie, ponieważ zakończonych projektów w całej Polsce było 1534, a w Pomorskim 77.
Warto dodać, że w tegorocznej edycji łącznie zrealizowano 6 projektów w „szkole na Wzgórzu”, wszyscy, tj. 35 uczniów, uzyskali tytuł finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady i otrzymali międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami. Opiekunami zespołów projektowych były: Iwona Cyrocka, Jolanta Stankowska i Joanna Wieczorek. Poniżej krótki opis projektów:
„Kaszëbë LEBE II” – Projekt, który promuje region Kaszub poprzez oprowadzanie grup po Muzeum Kaszubskim w Kartuzach oraz promowanie kultury kaszubskiej w mediach społecznościowych.
„Sztuka nas Łączy” – Inicjatywa, która miała na celu znalezienie miejsca na sztukę w naszym życiu. Przeprowadzili warsztaty w szkołach podstawowych i średnich oraz spotkanie z autorką książek – Marią Bujak. Przeprowadzili również powiatowy konkurs z dużą popularnością
„Oblicza Reklamy” – Zadaniem projektu było pokazanie tytułowych „oblicz reklamy”. Uczestniczki przeprowadziły warsztaty w szkołach oraz czynnie publikowały materiały w mediach społecznościowych o sztuczkach manipulacyjnych reklamodawców zmieniających rzeczywistość.
„PoProstuMożesz” – Projekt o rozwijaniu swoich pasji. Uczestnicy prowadzili warsztaty w szkołach podstawowych, gdzie uczniowie mogli pograć w ich autorską grę o zainteresowaniach oraz znaleźć swoje hobby. Aktywnie działali w internecie, gdzie przeprowadzili udany konkurs tematyczny.
„Pola Przyszłości” – Celem inicjatywy było uświadamianie społeczeństwa, skąd tak naprawdę bierze się żywność na naszych stolach. Przeprowadzili interaktywne zajęcia z uczniami szkół podstawowych.
„Zapisane” – Projekt w zamyśle którego promowano poprawną pisownię oraz estetykę pisma. Pomogło to dzieciom i młodzieży w efektywniejszym uczeniu się poprzez lepsze notowanie. Uczestniczki prowadziły zajęcia w szkołach oraz działały w mediach społecznościowych.
Warto dodać, że to kolejny sukces ZSZiO w Kartuzach oraz uczniów tej szkoły. Według rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii – Technikum nr 2 w Kartuzach zajęło 2 miejsce w województwie i 32 miejsce w Polsce, a III Liceum Ogólnokształcące 4 miejsce w województwie, a 90 w Polsce.
Dyrekcja ZSZiO w Kartuzach oraz uczestnicy projektów składają serdeczne podziękowania Starostwu Powiatowemu w Kartuzach za sfinansowanie wyjazdu na tegoroczny Wielki Finał w Warszawie, który odbył się 23 maja 2024 roku.
Najnowsze komentarze