Tunel pod Martwą Wisłą

Tunel pod Martwą Wisłą: dzień otwarty 23 kwietnia

Tunelu pod Martwą Wisłą to inwestycja jedyna w swoim rodzaju w Polsce. Tunel pod rzeką wydrążyła maszyna. Dzień otwarty władze Gdańska zaplanowały na 23 kwietnia. Tego dnia mieszkańcy Trójmiasta będą mogli pod ziemią spacerować, czy też jeździć na rowerach.

tunel_martwa_wisla

Zdjęcie 1 z 1

Fot.: mat. promocyjny

Dopiero co pod Martwą Wisłą ukończona została budowa dwu-tunelowego fragmentu Trasy Słowackiego o długości całkowitej 1,4 km. Odcinek ten przebiega pod Wisłą na głębokości w swym najniższym miejscu sięgającej prawie 35 m. Każdy z tuneli ma po dwa pasy ruchu.

Zobacz też:  Inwestycje na Pomorzu: Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów. Prace ruszają! [WIZUALIZACJE]

Tunel wydrążyła maszyna wiercąca TBM (Tunnel Boring Machine), która została wykonana w Schwanau w Niemczech, a  stamtąd w częściach, drogą morską i lądową przetransportowana do Gdańska. Jej największe elementy przypłynęły na  holenderskim statku Deo Volente w październiku 2012 roku.

Reklamy

Od strony zachodniej wlot do tunelu znajduje się w okolicy ul. Wielopole, od wschodniej – w okolicy ul. Kujawskiej. Tunel nie tylko łączy gdańską Letnicę z rejonem Westerplatte i Portem Północnym. Jest też najważniejszym elementem Trasy Słowackiego, która wraz z Trasą Sucharskiego stanowi tzw. „ramę komunikacyjną” Gdańska. Koszt budowy odcinka tunelowego wyniósł 885 mln zł.

Skomentuj: Tunel pod Martwą Wisłą: dzień otwarty 23 kwietnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*