Rajd Kaszubski 2018 fot. E.Lejk /zKaszub.info

Po 12 dniach uczestnicy Rajdu Kaszubskiego dotarli do Żukowa!

Za nimi 17 lat wspólnej historii – 35 rowerzystów niemieckiego Wendelstein oraz 3 z francuskiego Saint Junien przybyło w czwartkowe popołudnie do Żukowa. Przez ostatnie 12 dni pokonali około 1 200 km. Wszystko to w ramach uczczenia kilkunastu lat współpracy pomiędzy gminami.

Rajd Kaszubski 2018 fot. E.Lejk /zKaszub.info
Rajd Kaszubski 2018 fot. E.Lejk /zKaszub.info

Współpraca pomiędzy gminami Żukowo, Wendelstein i Saint-Junien rozpoczęła się w roku 2001. W tym czasie odbyło się ponad 150 wydarzeń i spotkań. Cieszący się ogromną popularnością Jumelage Radferntour (szlak rowerowy) z Wendelstein do Saint-Junien, zorganizowany z okazji jubileuszowego 15-lecia partnerstwa, stał inspiracją do tegorocznego Rajdu Kaszubskiego.

Rajd Kaszubski 2018

35 rowerzystów z Niemiec i 3 z Francji na szlak Rajdu Kaszubskiego wyruszyła 26 sierpnia z Wedelstein. W ciągu dwunastu dni podróży, codziennie pokonywali od 80 do 140 km. Nocowali w hotelach i schroniskach młodzieżowych by w czwartkowe popołudnie zmęczeni, ale dumni wjechać na plac przy kościele WNMP w Żukowie. Ostatniego dnia na trasie uczestnikom towarzyszył Wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak.

Reklamy

Na miejscu przywitała ich niemiecka orkiestra Wendengugge, dająca popis swoim umiejętnościom. Wykonali również oni jedną z polskich piosenek. Swojego podziwu dla trudu, jaki zadali sobie uczestnicy Rajdu, nie krył Burmistrz Wojciech Kankowski. Wielokrotnie podkreślał on jest pod dużym wrażeniem energii, którą mieli w sobie rowerzyści, mimo przebycia setek kilometrów.

Ideą zakończonego Rajdu Kaszubskiego było przede wszystkim utrzymanie przyjaźni Niemiecko-Polskiej oraz porozumienie międzynarodowe. Jednak pokonanie dystansu około 1 200 km było też świetną okazją do promocji jazdy na rowerze.

W czasie spotkania, padło również propozycja ze strony Burmistrza Wernera Langhansa by za trzy lata – gdy obchodzony będzie 20. rocznica trójpartnerstwa – zarówno mieszkańcy gminy Żukowo, jak i Saint-Junien przybyli na rowerach do Wedelstein.

IMG_3140

Zdjęcie 1 z 48

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*